Історія ялинкових іграшок.

Історія ялинкових іграшок.
У Краматорській українській гімназії  зібрано унікальну виставку ялинкових прикрас.

     У приміщенні гімназійного музею  учні та педагоги навчального закладу напередодні Новорічних свят мали  змогу познайомитися із ялинковими іграшками, якими прикрашали ялинки  у 20-30 р.р. ХХ століття. Ідея  познайомити гімназистів із ялинковими прикрасами належала учителю історії Бородаю Олегу Васильовичу. Матеріал для експозиції збирали усім миром: працівники гімназії, учні та їх батьки. Із цікавістю слухали гімназисти розповіді Олега Васильовича Бородая та Олега Анатолійовича Савчука про історію виникнення  ялинкових прикрас, листівок Поряд із звичними кульками, сніжинками та гірляндами в експозиції музею представлені фігурки з пап'є-маше початку минулого сторіччя, літографічні янголи та саморобні прикраси, виготовлені в  родинах краматорчан понад сто років тому. Про історію новорічної іграшки дізнавалась і я.

        Спочатку ялинкові іграшки - це символи, в яких тісно переплелися язичницькі і християнські традиції.Свічки - це духовний світ, кулі - пам'ять про плоди древа Добра і Зла, овочі та фрукти - родючість,тварини і люди сходять до Божественного світобудови, ну а зірка, прикрашає верхівку - звичайно, сходить до Віфлеємську зірку, що привела волхвів до місця народження Христа. У далекому минулому всі ялинкові прикраси були їстівними - вафельні і цукрові фігурки, горіхи, фрукти і овочі, солодощі. У XVIII столітті відбувся перехід до предків нинішніх новорічних іграшок - з'явилися барвисті паперові квіти, латунні феї і ангели. Золотили горіхи і шишки, розписували яєчну шкаралупу, плели ланцюжки.


Як робили ялинкові прикраси

          У Тюрінгії, в місті Лауша виготовили перші кулі. Їх робили зі скла, всередині покривали свинцем, а зовні - блискітками. Ще трохи пізніше склодуви підвищили майстерність - і навчилися робити не тільки кульки, а й різні нескладні фігурки, а замість свинцю стали використовувати золоте і срібне напилення.
           Але це було за кордоном, а у нас, ялинкові прикраси робили по-старому, самі. Звичайно, були свічки, цукерки та солодощі для діточок, але також використовували і фрукти, і горіхи, і випічку.

          Ближче до початку XX століття вітчизняні майстри перейняли у європейців способи виготовлення ялинкових прикрас. Виробництво було штучним, а тому недешевим. Але саме тоді з'явилася традиція «різдвяних базарів», які широко рекламувалися в газетах і на плакатах. У ті часи з'явилися перші іграшки з пресованого картону - рибки, пташки з різнокольоровими хвостами з ниток.
           Після революції, аж до 1935 року, в Росії новорічні прикраси не вироблялися, а ялинку вважали міщанством. Але традиція - відродилася.
У 1937 році відбулася і перша офіційна ялинка - у Будинку спілок. Нова епоха принесла нові тенденції: на кулях друкувалися портрети вождів, зірка стала п'ятикутною - як на Кремлівських вежах, з'явилися іграшки з радянською символікою, серпом і молотом. І, звичайно, на радість дітворі виготовлялися фігурки тваринок, казкових героїв, дітей. Тоді ж з'явилися ватні Дід Мороз зі Снігуронькою.
І навіть під час Великої Вітчизняної війни не припинялося новорічне виробництво - тільки тема змінилася. Тепер на ялинках висіли іграшки, що зображують бійців, військову техніку та інші атрибути воєнного часу. Ну а потім почався розквіт ялинкової іграшки - і фантазія майстрів розігралася на славу.

            До речі, іграшки, вироблені до 1966 року вважаються старовинними - таке рішення було прийнято Міжнародною організацією колекціонерів ялинкових іграшок  Golden Glow.
             Розквіт тривав не так вже й довго - вже до кінця 70-х вони стають менш виразними і більше штампованими, а незабаром, майже зникають. На заміну їм приходить імпорт - і далеко не завжди якісний.
           Нове століття принесло відродження і для ялинкових іграшок. Поступово новорічні базари стали знову заповнюватися фарбами - причому, не тільки закордонними. Ну а в наш час їх кількість і якість задовольнить навіть найвишуканіший смак. Майстри не забувають і минуле - випускаються цілі серії копій зі старих іграшок.
             Вітаю всіх із приходом справжньої зими і бажаю вже зараз зануритися в чарівну атмосферу передчуття найулюбленішого свята - Нового року! Нехай ваші ялинки будуть ошатними і радують око.







Немає коментарів:

Дописати коментар