Тест з української мови НМТ- 2023 налічуватиме 30 завдань різних форм: з вибором однієї правильної відповіді з чотирьох варіантів (10 завдань), з вибором однієї правильної відповіді з п’яти варіантів (15 завдань), на встановлення відповідності (5 завдань). Завдання з української мови оцінюватимуть відповідно до схеми нарахування балів, застосовуваної в ЗНО. Тобто по 1 тестовому балу буде нараховано за кожну правильну відповідь на завдання з вибором однієї правильної відповіді та за кожну правильно визначену логічну пару в завданнях на встановлення відповідності. Отже, за виконання завдань з української мови можна буде отримати від 0 до 45 балів.
Свій результат (тобто кількість набраних балів за правильно виконані завдання тесту з української мови) учасники тестування знатимуть після завершення роботи над НМТ. За таблицею переведення тестових балів результат кожного блоку буде переведено в рейтингову оцінку за шкалою 100–200 балів. Для отримання результату з української мови за шкалою 100–200 балів вступнику необхідно набрати щонайменше 5 тестових балів.
УКРАЇНСЬКА МОВА- 2023
Учасники тестування виконуватимуть завдання з української мови у межах основного (обов’язкового) блоку НМТ.
Зміст завдань з української мови відповідатиме програмі ЗНО з української мови. Зверніть увагу, що в зазначеній програмі учасників тестування має цікавити лише частина «Українська мова», яка охоплює всі мовні теми, передбачені вивченням у шкільному курсі української мови, а саме:
- Фонетика. Графіка. Орфоепія. Орфографія;
- Лексикологія. Фразеологія;
- Будова слова. Словотвір;
- Морфологія;
- Синтаксис;
- Стилістика;
- Розвиток мовлення.
У межах вступної кампанії 2022 року передбачено проведення національного мультипредметного тестування (НМТ), яке проводитимуть у комп'ютерному форматі. Це випробування буде містити три блоки завдань:
- з української мови,
- з математики та
- з історії України.
Яким буде зміст завдань блоку НМТ з української мови?
Зміст завдань блоку НМТ з української мови буде відповідати чинній програмі ЗНО з української мови . Зверніть увагу, що у відповідній програмі вас має цікавити лише та частина, що стосується української мови. Ця частина охоплює всі мовні теми, вивчення яких передбачено у шкільному курсі української мови, а саме теми:
- «Фонетика. Графіка. Орфоепія. Орфографія»;
- Лексикологія. Фразеологія »;
- «Будові слова. Словотвір »;
- «Морфологія »;
- "Синтаксис ";
- «стилістика »;
- «Розвиток мовлення ».
Удельний вага до того чи того розділу мовознавства у змісті блоку НМТ з української мови в цілому відповідає тому, що характеризує зміст тестів ЗНО з української мови. Щоправда, розділам «Стилістика » та «Розвиток мовлення » приділено трохи менше уваги з огляду на комп'ютерний формат тестування, який, зокрема, унеможливлює використання завдань на надання листової розгорнутої чи короткої відповіді.
Яка структура блоку НМТ з української мови?
Всього в блоці НМТ з української мови буде 20 завдань , серед яких:
- 15 завдань з вибором однієї правильної відповіді з чотирьох або п'яти варіантів;
- 5 завдань на встановлення відповідності (потрібно встановити по 4 «логічні пари » ).
Зверніть увагу, що у блоку НМТ з української мови не буде завдань, які передбачають надання листової розгорнутої чи короткої відповіді, як не буде й завдань з української літератури.
Як будуть оцінювати завдання блоку НМТ з української мови?
Завдання з української мови буде оцінено відповідно до схеми нарахування балів, застосовуваної у ЗНО. Тобто по 1 тестовому балу буде нараховано за кожну правильну відповідь на завдання з вибором однієї правильної відповіді та по 1 тестовому балу за кожну правильно визначену логічну пару в завданнях на встановлення відповідності. Отже, за виконання завдань блоку НМТ з української мови можна отримати від 0 до 35 балів.
Свій результат (тобто кількість набраних балів за правильно виконані завдання) ви знатимете після виконання блоків НМТ. Пізніше результат шкірного блоку також буде переведено в шкалу 100-200 балів. Для отримання результату за шкалою 100-200 достатньо буде набрати хоча б один тестовий бал.
Мотиваційний лист – це давно поширена практика у західних вузах на рівні зі свідоцтвами про освіту та іншими документами. Це спосіб пізнати вас більш цілісно та персоналізовано, зрозуміти, чому саме ви повинні стати їх студентом. Сьогодні сайти рясніють матеріалами щодо написання мотиваційного листа: деякі з них є слушними, деякі – потребують критичного аналізу. Для когось написання мотиваційних листів може бути недосяжною вершиною. Але це зробити можливо, якщо дотримуватися певних правил. Дозволила матеріали щодо написання аркуша узагальнити та пропоную своє бачення та алгоритм підготовки до написання свого унікального аркуша. Надіюсь, що вони стануть вам у пригоді. Слухайте своє серце та йдіть за мрією.
УНІКАЛЬНИЙ МОТИВАЦІЙНИЙ ЛИСТ
ОСОБЛИВОСТІ.
Мотиваційний лист – це есе, що дає можливість показати свою особистість і висловити, чому саме найкращий кандидат серед інших, це ваш шанс уявити собі як мотивовану , яскраву та дуже здібну особистість , готову вступити до університету. Зробіть свій лист яскравим особистим описом вашого унікального «я», щоб показати, хто є і чому ви хочете, щоб вас прийняли. Лист підкреслює відповідну інформацію про ваші компетенції, досвід, особистісні якості.
ВАЖЛИВО: Основна вимога написання — це чіткість, логічність викладу, правдива інформація, стриманість, розважливість . Підготовка такого аркуша вимагає детального дослідження вступником загальної академічної середовища університету та різних освітніх програм, ретельної підготовки . Заклад освіти надасть перевагу вмотивованому абітурієнту.
НЕ ЗАБУДІТЬ: Тримати баланс . Мотиваційний лист — це документ і має бути написаний у публіцистичному стилі. Уникайте слів-кліше, які дуже стандартизують мотиваційний лист та «вбивають» саме вашу унікальність.
СТРУКТУРА ЛИСТА.
Лист є результатом особистої творчої праці абітурієнта, тому зазвичай не встановлюється якихось уніфікованих вимог щодо його структури та змісту. Проте заклади вищого освіти можуть публікувати на сайті зразки мотиваційних листів та правила їхнього оформлення (наприклад, щодо структури листа, його обсягу). Тому вступник заздалегідь повинен ознайомитись із сайтом обраного ним університету та підготувати лист відповідно до таких вимог та правил.
П'ЯТЬ КРОКІВ ДО НАПИСАННЯ УНІКАЛЬНОГО МОТИВАЦІЙНОГО ЛИСТА
1.Перед тим, як сісти писати мотиваційний лист, варто провести коротке дослідження про навчальний заклад, факультет, спеціальність тощо, куди подаєте листа. На що треба звернути увагу: цінності, візія, місія програми закладу – щоб у мотиваційному листі описати, як це збігається з вашими планами на майбутнє та особистою позицією.
2.Уважно читайте опис кандидата – кого бачать серед студентів. Там завжди є ключові слова, які описують якості, навички, риси, компетенції бажаної особи. Сміливо обирайте три якості, в яких ви супер і можете це підтвердити досвідом (навчання, участь у проектах, конкурсах, волонтерській діяльності тощо), копіюйте їх у чернетку вашого мотиваційного листа – і ось, є план на три короткі абзаці головної частини тексту. Без вигадок та зайвої інформації, по суті.
3.Хороший мотиваційний лист має «настоятися» хоча б деяку годину , в залежності від дедлайну.
Вичитайте самостійно відразу після написання, щоб усунути помилки, яких ви припустилися через неуважність чи поспіх, відредагувати стиль, виправити лексичні та граматичні помилки. Перечитайте лист і перевірте, що ви відповіли на всі важливі запитання. Хто ви та для чого звертаєтесь? Як ви дізналися про університет / факультет / спеціальність? Чому ви хочете навчатися в університеті/на факультеті/на спеціальності? Що робить вас найкращим кандидатом, якого можна прийняти? Підсумуйте, яка саме кваліфікація, життєвий досвід, досвід роботи та особисті якості підготували вас до навчання в університеті.
4.Перед відправкою мотиваційного аркуша або інших документів перевірте такі речі: переконайтеся, що ваше аркуш поміщається на одну сторінку, написану правильним шрифтом . Дайте його прочитати декільком людям для ознайомлення коментарів. Це справді допомагає.
5.Щодо обсягу листа- необхідно дотримуватися вимог ( якщо вони є). Перевищувати чи писати менше – не раджу. Написати більше, а потім корегувати та прибирати зайве до необхідного об'єму – це важко, проте не так помітно, коли написано мало, а текст треба розтягнути.
НАГАДУВАННЯ : Зразки лише для натхнення!
Чи потрібна кома після «З
повагою…»?
Варто запам’ятати, що за правилами пунктуації після зазначених
конструкцій потрібно ставити тире. В оновленому
виданні праці української мовознавиці Катерини Городенської «Українське
слово у вимірах сьогодення» (Київ, 2019) із цього приводу зазначено,
що етикетні конструкції ввічливості з формами «З повагою» чи «З
глибокою повагою» подібні до еліптичних речень, у яких пропущено
присудок або присудок із залежним словом: З повагою [ставиться
до Вас] директор Інституту . На місці ж пропущеного присудка у
таких реченнях ставлять тире, а не кому.
Отже, правильно:
1. Ставити тире, якщо обидва
складники завершальної частини листа написані в одному рядку:
З повагою – доцент кафедри
стилістики І. Я. Марченко.
З глибокою повагою – редакція
журналу "Китаєзнавчі дослідження".
Або якщо в одному рядку форма ввічливості, а в іншому – назва
посади, прізвище тощо:
З повагою –
головний спеціаліст відділу
продажу Олег Чуприна.
Зі щирою повагою –
Валентина Лук’янчук.
2. Не ставити тире чи жоден інший розділовий
знак, якщо після етикетних форм на віддалі від них у тому ж рядку зазначаємо
назву посади, ініціали з прізвищем або ж ім’я та прізвище:
З
повагою
директор
Інституту І.Німчук
Зі щирою
повагою
Валентина Лук’янчук.
ПОРАДИ ЩОДО НАПИСАННЯ МОТИВАЦІЙНОГО ЛИСТА
у тому числі й для вступу до навчального закладу за кордоном
Головна мета листа для вступу до вузу – переконати членів приймальної комісії в тому, що ви є найкращим кандидатом, якому і потрібно віддати перевагу. За допомогою листа ви налагоджуєте комунікацію з членами приймальної комісії, а для того, щоб ця комунікація виявилася успішною для вас , слід:
· знати, чого саме чекає від вас цільова аудиторія
· точно знати, що саме ви хочете отримати від процесу навчання у вузі
· вміти правильно розповісти про ті унікальні якості, які роблять вас особливим.
Такий документ, як мотиваційний лист на англійській мові, допомагає працевлаштуватися та отримання престижного освіти. Саме тому, при написанні листа, пам'ятайте про головні правила:
1. Комісії різних факультетів оцінюють листи за різними критеріями
2. Згадка про короткострокові і довгострокові цілі навчання вітається
3. Опис особистого досвіду та досягнення – обов'язково
4. Коротка характеристика навчання і досягнень у цій сфері – потрібна.
Що подобається приймальній комісії?
Про що варто згадати, коли ви пишете motivation letter для працю в іноземній компанії або вступу до вузу? Той, хто читатиме ваше листо, напевно чекає того, що отримає відповіді про вас на свої питання з написаного. Тому не варто його розчаровувати.
У мотиваційному листі має бути:
· аналіз особистих якостей (за цим будуть судити, як саме ви оцінюєте собі, а отже, оточуючих)
· щирість (фальш відчувається відразу, майте на увазі)
· опис підготовки та мотивація (досвід роботи, досягнення, навички, конкретні вказівки, чому ви вибрали саме цю спеціальність, як плануєте розвиватися і вдосконалюватися в цій сфері)
· наявність цілей та обґрунтованість обраної програми (важливо вказати, чого саме ви хочете досягти, навчаючись на даній спеціальності і як процес навчання допоможе вам у досягненні ваших цілей)
· логіка побудови тексту . Вміння добре писати, правильно формулювати думки також важливо для вступу до вузу
Що не бажано писати в мотиваційному листі?
Розповімо докладніше, чого краще не писати у мотиваційному аркуші.
· По-перше, постарайтеся уникнути кліше і загальних речей , які не несуть жодної інформації фраз.
· По-друге, уникайте неоднозначних тем, утримуйтесь від викладу думок на тему політики чи релігії, це особисте.
· Використовуйте прості слова і речення, не ускладнюйте читачів сприйняття тексту.
· І найголовніше – не пишіть занадто багато , ніхто не читатиме про вас роман у трьох томах. Це всього лише загальні правила гарного тону у motivation letter.
Оформлення мотиваційного листа
Зрозуміло, ви можете завантажити шаблони мотиваційного аркуша англійською та написати свій аркуш відповідно до знайдених зразків. І все ж таки, буде краще, якщо ви спробуєте, керуючись загальними рекомендаціями, написати власний лист-есе.
Формати есе:
· не структуроване. Ви у вільній формі зможете викласти свої цілі, завдання та описати досвід, особисті якості та досягнення
· есе у вигляді відповідей на запитання. Таке єсе, як правило, пишуть кандидати, які хочуть вступити на програми МВА. У такому разі мотиваційний лист буде складатися з коротких есе-відповідей на окремі питання.
Підходь до організації тексту:
· Тематичний підхід. Ви акцентуєте увагу на 2-4 темах і розповідаєте про них. Підхід хороший тим, що ви отримуєте можливість провести паралель між двома не пов'язаними у хронологічному плані подіями, які ви хочете порівняти.
· Хронологічний підхід. Тут все просто: описуєте події у хронологічній послідовності.
Як правильно організувати текст?
Найцікавіші факти подавайте на початку листа. Хто може дати гарантії, що лист буде дочитаний до кінця?
1. Факти намагайтеся логічно викладати таким чином, щоб читач міг побачити ваш розвиток як у особистісному, так і у професійному плані.
2. Розділяйте текст на абзаці. Використовуйте слова-зв'язки для переходу від одного абзацу до іншого. Зробіть так, щоб кожен абзац вашого листа був міні-історією із зав'язкою, кульмінацією та логічною розв'язкою.
3. Вступ – саме та частина аркуша, яка повинна змусити читача прочитати вашу писанину до кінця. Зробіть його цікавим: використовуйте цитати, опис події з життя, незвичайний факт.
4. Висновок – не менш важлива частина листа. Висновок має залишити позитивне враження від прочитаного . На закінчення не потрібно резюмувати кожен параграф, але можна розглянути запропоновані в листі проблеми під іншим кутом, пов'язати їх з більш глобальними проблемами або повніше описати ваші цілі та мотивацію.
5. Редагуйте лист у кілька етапів. Спершу просто напишіть текст, через день-два варто прочитати його, пізніше – докладно вичитати на наявність граматичних та орфографічних помилок.
Фрази, які можна використовувати у тексті листа:
· I am particularly interested in this job, as ... – Я зацікавлений у отриманні цієї роботи, так як ...
· I would like to work for you, in order to ... – Я хотів би працювати у вашій компанії
· My strengths are ... – Мої сильні сторони
· I would say that my only weakness / weaknesses are .... But I am looking to improve in this / these area / s. – Можу сказати, що єдиною моєю слабкою стороною є ... Але я працюю над цим.
· I would be well suited to the position because ... – Я вважаю себе підходящим кандидатом на цю вакансію, тому що
· My area of expertise is ... – Я спеціалізуюся на...
· Even under pressure I can maintain high standards. – Навіть під тиском я можу відповідати високим стандартам.
· I have a lively interest in ... and would appreciate the opportunity / chance to broaden my knowledge by working with you. – Я дуже зацікавлений в ... і оціню шанс застосувати мої знання в цій роботі.
· I am highly motivated and look forward to the varied work which a position in your company would offer me. – Я дійсно хочу отримати досвід роботи у вашій компанії на позиції, яку ви зможете запропонувати.
Мотиваційний лист можна відразу писати англійською мовою або спочатку написати українською, а потім – перекладати. Ось тільки при перекладі може виникнути ряд неточностей і помилок. Найпоширеніші помилки при перекладі мотиваційного листа англійською мовою – це узгодження часів в складних реченнях, неправильний порядок слів (переклад вимагає перебудови речення), неправильне вживання однини і множини при перекладі.
Це далеко не повний перелік можливих помилок під час перекладу мотиваційного листа на англійську мову. Тому краще удосконалювати свій навичку Writing за допомогою якісних ресурсів та порад – і писати motivation letter англійською.
Наказом Міністерства освіти і науки України від 9 липня
2019 року №945 урегулювано проведення зовнішнього незалежного оцінювання 2021
року. Відповідно до наказу кожен зареєстрований учасник має право пройти тести
щонайбільше з п’яти навчальних предметів. Загалом зовнішнє
незалежне оцінювання відбуватиметься з дванадцяти навчальних предметів:
• українська мова
• українська мова і література
• історія України
• математика
• біологія
• географія
|
• фізика
• хімія
• англійська мова
• іспанська мова
• німецька мова
• французька мова
|
Зміст сертифікаційних робіт відповідатиме програмам зовнішнього
незалежного оцінювання, затвердженим наказами Міністерства освіти і науки
України від 26 червня 2018 року №696, від 20 грудня 2018 року №1426, від 04
грудня 2019 року №1513.
Переклад завдань сертифікаційних робіт з історії
України, математики (завдання рівня стандарту), математики, біології,
географії, фізики, хімії здійснюватиметься кримськотатарською, молдовською,
польською, російською, румунською та угорською мовами.
ДЕРЖАВНА ПІДСУМКОВА АТЕСТАЦІЯ У ФОРМІ ЗОВНІШНЬОГО НЕЗАЛЕЖНОГО ОЦІНЮВАННЯ
Результати зовнішнього оцінювання із чотирьох
навчальних предметів зараховуються як результати державної підсумкової
атестації (за шкалою 1–12 балів) за освітній рівень повної загальної середньої
освіти для учнів (слухачів, студентів) закладів загальної середньої освіти,
професійної (професійно-технічної), вищої освіти, які в 2021 році завершують
здобуття повної загальної середньої освіти:
- українська
мова (усі завдання сертифікаційної роботи) або української мова і
література (субтест “Атестаційні завдання”);
- математика;
- історія
України (субтест “Період XX – початок XXI століття”) або іноземна мова –
за вибором здобувача освіти;
- один з
навчальних предметів (історія України, біологія, географія, фізика, хімія,
англійська мова, іспанська мова, німецька мова, французька мова).
Учням, які виберуть для проходження державної
підсумкової атестації математику та/або іноземну мову, оцінка ДПА (за шкалою
1–12 балів) буде визначатися залежно від рівня, на якому вони цей навчальний
предмет вивчали:
- для
тих, хто вивчав математику та/або іноземну мову на профільному рівні,
оцінкою за ДПА буде результат виконання завдань рівня стандарту та профільного
рівня;
- для
тих, хто вивчав математику та/або іноземну мову на рівні стандарту,
оцінкою за ДПА буде результат виконання завдань рівня стандарту.
ВСТУП
Відповідно до Умов прийому на навчання для здобуття вищої освіти, 2021
року під час вступу до вишу зараховуватимуть результати зовнішнього незалежного
оцінювання 2018-2021 років.
Онлайн-ресурси для легкого опанування української мови
МОВА – ДНК НАЦІЇ
https://ukr-mova.in.ua
Цей освітній онлайн-проект для тих, хто хоче вдосконалити свої знання з української мови у цікавому форматі. Тут містяться добірки пізнавальних ілюстрованих правил, тестових завдань, заготовок для онлайн-диктантів та сервіс перевірки власного тексту. Головний герой ресурсу Лепетун робить запам’ятовування типових словосполучень та складних правил цікавим та швидким. Ресурс також передбачає можливість перевірити рівень володіння мовою за допомогою тестових вправ. Цікавою опцією для тих, хто готується до ЗНО, є таймер із нагадуванням правил.
Із допомогою цього ресурсу вчителі можуть проводити інтегровані уроки та зрізи знань.
Р.І.Д.
http://rid.ck.ua
Це додаток для вивчення аутентичних українських слів. Щодня слова будуть надходити прямо на ваш смартфон у супроводі пояснень. Таким чином, свій словниковий запас можна поповнювати кожного дня. Головна ж мета проекту – допомогти викорінити суржик з мови.
СЛОВОТВІР
https://slovotvir.org.ua
Це платформа, де можна відшукати українські переклади запозичених слів. Більше того, тут можна ще й запропонувати власні українські аналоги і допомогти тим самим іншим читачам. Тут ви вводите іншомовне слово, отримуєте одразу кілька українських аналогів, якщо, звісно, таким словом уже цікавилися до вас. Якщо ж ні, то його можна запропонувати для обговорення.
ЗНО КЛУБ
Це освітній портал, який допомагає всім випускникам, старшокласникам та їх батькам разом безкоштовно готуватися до ЗНО.
На порталі можна знайти безліч теоретичних та практичних матеріалів з усіх предметів, новини про зовнішнє тестування та освіту в Україні, платформу з онлайн-тестами, інформацію про українські вузи, а також форум (20 000 зареєстрованих користувачів). Щомісячна аудиторія порталу – більше 100 000 відвідувачів.
ТРЕНАЖЕР З ПРАВОПИСУ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ
http://webpen.com.ua
Поєднує теоретичні положення й практичні завдання, що сприяє засвоєнню граматики української мови і вдосконаленню правописних навичок. Навчальні матеріали додатково містять різноманітну пізнавальну інформацію.
Підготовка до ЗНО з української мови та літератури
http://zno.if.ua
Унікальні матеріали для підготовки до зовнішнього незалежного оцінювання з української мови та літератури. Список творів, повні твори, біографії авторів, таблиці, схеми, графіки і багато іншого. Сайт активно оновлюється та наповнюється цікавою інформацією.
200 балів
200baliv.org.ua
Блог про ЗНО з української мови та літератури. Сайт містить статті-уроки з різних тем, поради щодо ефективної підготовки та корисні матеріали. Також авторка блогу проводить онлайн-тренінги та вебінари до ЗНО, дізнатися про які можна на сайті.
С
Світ слова
http://svitslova.com/test/index
Сайт містить теоретичні матеріали для тестів і тренувальні тести.
Корисні джерела
Цитата та літературний герой. http://learningapps.org/2337572
Експрес-уроки української мови Олександра Авраменка
http://ippo.kubg.edu.ua/ekspres-uroky
Олександр Авраменко є одним із найпомітніших дослідників і популяризаторів української мови, автором наукових публікацій, підручників та посібників. Олександр Миколайович очолює робочу групу з розробки програм зовнішнього незалежного оцінювання з української мови та літератури. Також він є упорядником посібників для проведення державної підсумкової атестації в українських школах.
Онлайн-курси «Лайфхаки з української мови»
EdEra та Освіторія створили онлайн-курс у формі корисних порад (лайфхаків), що допоможе опанувати базові теоретичні знання з української мови, виробити навички успішної мовленнєвої комунікації та підготуватися до складання ЗНО. Курс складається із 16 тем, тестових та відкритих завдань, допоміжних матеріалів та супроводжуючого інтерактивного конспекту на платформі EdEra Books.
ЩЕ ДЕКІЛЬКА КОРИСНИХ ПОРАД ЩОДО НАПИСАННЯ ВЛАСНОГО ВИСЛОВЛЮВАННЯ
Напевне, ви вже підготувалися як до тестової частини, так і до написання власного висловлення. Щодо другого в мережі можна знайти багато корисних порад, однак деякі лайфхаки від людей, які перевіряють «завдання з відкритою формою відповіді» (ці люди звуться екзаменаторами, хоча насправді переважно є екзаменаторками), варто ще раз озвучити. Хоча б тому, що мета в екзаменаторів і учасників та учасниць ЗНО спільна: кожній роботі — 20 балів!
1. Не менше 100, але й не 300!
Уже на етапі підготовки до власного висловлення запам’ятайте: тексти перевіряють живі люди. Вони намагаються ретельно підходити до справи: не пропустити жодної помилки і не винести зайвих, збагнути вашу логіку та оцінити роботу на користь учасника ЗНО. Варто всіляко допомагати екзаменатору. Звісно, поганий почерк змінити на каліграфічний вам не вдасться, але намагайтеся писати охайно й розбірливо! Головне: ваша робота має бути не менше ста слів (потренуйтеся, щоб уявляти візуально, скільки місця це займатиме на аркуші формату А4), інакше її не перевірятимуть і ви отримаєте нуль замість 20 балів.
Разом із тим, робота, що написана з обох боків аркуша, не зробить екзаменаторку щасливішою! Особливо наприкінці робочого дня… І вам від цього не буде користі: чим більше тексту, тим більше помилок. Не переливайте з пустого в порожнє: 150 або 200 слів — цілком достатньо, аби розкрити будь-яку тему.
2. Власна думка — тому і власна, що це не переписана тема
Кожне власне висловлення має тему, що містить цілком конкретне запитання, на яке учасник ЗНО мусить дати відповідь. Наприклад, «як варто чинити, зіткнувшись із невихованістю, непорядністю іншої людини?» Варіанти відповіді містяться в самому питанні або в тексті мікротеми, тож, формулюючи тезу, просто оберіть одну з трьох позицій: «На мою думку, зіткнувшись із невихованістю іншої людини, варто говорити з нею «її мовою» — «Я вважаю, у стосунках із непорядними людьми не варто грати за їхніми правилами» — «На мій погляд, в одних випадках із невихованими людьми варто говорити «їхньою мовою», а в інших — не слід опускатися до цього рівня».
Теза на 2 бали цілком може бути сформульована одним реченням, у якому висловлену власну позицію учасника ЗНО. Не витрачайте багато слів: вони вам іще знадобляться на аргументи. Водночас думка, ніби достатньо лише додати «я вважаю» і просто переписати мікротему — хибна. Ваша думка — це ваша думка.
Ще до того, як ви почали формулювати тезу, подумайте над аргументами, а головне — прикладами. Якщо ви не можете пригадати жодного літературного твору чи випадку з життя на підтвердження однієї з позицій, не обирайте проміжний варіант.
3. Аргументи — більше двох балів усе одно не буде
Тільки коли ви зрозуміли, що саме будете доводити, переходьте до аргументів. Їх має бути щонайменше два. Насправді цілком достатньо, якщо їх буде тільки два: третій чи четвертий урятують вас лише тоді, якщо перші будуть недоречними, хоча не факт, що всі наступні будуть. Скоріше за все, аргументи просто дублюватимуть один одного і ви втратите бал, а додаткового не отримаєте в будь-якому разі.
Запам’ятайте: різні слова не роблять аргументи різними! Вони мусять відрізнятися за суттю.
Уживання конструкцій «по-перше» і «по-друге» працює тільки коли далі справді йдуть аргументи. Якщо ви пишете «по-перше, можна навести приклад…» і далі його наводите, можете попрощатися з двома балами.
4. Не вигадуйте й не переказуйте
До двох аргументів додаються розгорнуті й добре пояснені приклади. Один із них має бути з літератури чи інших видів мистецтва: якщо не можете пригадати жодної художньої книжки (української чи зарубіжної), посилайтеся на кінострічку. Підходять навіть аніме чи комп’ютерні ігри, а також мотиваційна література чи так званий нон-фікшн (спогади, щоденники тощо), казки, легенди, Святе Письмо. Якщо посилаєтесь на літературний твір, указуйте автора та назву (ура, жанр — не обов’язково!).
Щодо фільмів достатньо назви, але намагайтеся її не перекрутити: екзаменаторові доведеться довго гуглити, чи справді існує стрічка під такою назвою… Погана новина: вигадувати фільми, книжки чи авторів не можна.
Якщо ви переплутаєте ім’я автора та назву його твору, вам поставлять фактичну помилку та знімуть бал (це про випадки з «романом «Місто» Л. Українки» — до речі, ініціали у псевдонімах не скорочують, якщо справжнє ім’я автора інше), а то й два — якщо приклад не конкретизований через художній образ, недоречний щодо аргументу або теми загалом. Це означає, що недостатньо просто написати «прикладом може служити роман «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» Панаса Мирного» — слід неодмінно пояснити, чому життєві ситуації персонажів цього роману (доведеться називати імена!) підтверджують ваші міркування. Звісно, екзаменаторка й так знає, що сталося з Чіпкою, але перевіряють вас, а не її, тому уявіть, ніби наводите приклад людині, яка ніколи в житті не читала цього роману.
Не переказуйте зміст усього твору!
Шукаючи вдалий приклад, ви можете промоніторити тестовий зошит і згадати доречний твір, але просто переписати цитати з завдань — не вихід! Їх обведуть кольоровою ручкою, укажуть «списано з тестового зошита» — і чого доброго, таке власне висловлення стане менше ста слів, а ви ж пам’ятаєте, що це нуль балів.
5. Заведіть уявного друга Васю
Другий приклад наводиться з історії, суспільно-політичного або власного життя учасника ЗНО — і тут слід бути особливо обережними.
Має сенс вигадати такого собі «друга Васю», який щоразу втрапляє в різні життєві ситуації і виходить із них переможцем або зазнає поразки. Зверніть увагу: друг Вася, який використав мову сили у спілкуванні з грубими людьми, коли повертався з тренування пізнього вечора додому — підходить, а «приклад» на кшталт «багато людей використовують мову сили» — ні, оскільки не є конкретизованим.
Доречними є приклади з біографій митців чи суспільних діячів, але якщо інформацію про них можна знайти в інтернеті. Зрозумійте, що екзаменатор знову довго гуглитиме й нервуватиме, але якщо Славко Вакарчук особисто розповів вам про те, що одного разу чемно поговорив із невихованою особою і цей факт не потрапив у мережу, — більше нуля за такий приклад не отримаєш…
Не підходять як приклади загальні міркування про те, що Тарас Шевченко ненавидів Російську імперію або що Ліна Костенко у своїх віршах закликає бути взаємно ввічливими (це взагалі приклад із літератури, а не біографії авторки). Нас цікавлять конкретні факти та реальні ситуації.
6. Логічність — це коли ви точно знаєте, що хочете сказати
Наступний критерій оцінювання власного висловлення — це логічність і послідовність викладу думки.
Структуруйте роботу за абзацами — їхня відсутність автоматично означає мінус бал.
Пам’ятайте, що ви доводите сформульовану на початку тезу, а не просто ділитеся думками чи заповнюєте словами аркуш.
Аргументи й приклади можуть розташовуватися в потрібній вам послідовності: скажімо, А1 — приклад 1 — А2 — приклад 2 або: А1 — А2 — приклад 1 — приклад 2. Так само не має значення, який із прикладів ви наведете першим — із літератури чи з життя. Однак ви, поза сумнівом, порушите логіку, якщо почнете наводити приклади, не сформулювавши аргументів. Або почнете їх наводити після висновку (ну просто згадали ще один гарний!). Або розірвете тезу, так що один її шматок опиниться всередині тексту, а другий — після другого прикладу.
Ясна річ, екзаменатор намагатиметься збагнути вашу логіку, але краще відразу все структурувати як слід.
7. Висновок не з’являється зненацька!
Завершується власне висловлення висновком, який має розташовуватися наприкінці роботи й логічно випливати з тези, аргументів і прикладів.
Найгірше, що ви можете зробити, — це заявити в тезі, що з невихованою і грубою людиною варто говорити виховано й коректно, а у висновку зненацька оголосити, ніби таких осіб варто бити капцями! У цій ситуації навряд чи можна говорити про залізну логіку, та й за останнім змістовим критерієм можна втратити бал, тому не полінуйтеся зазирнути на початок роботи і пригадати, що саме стверджували в тезі.
Однак не переписуйте тезу слово в слово, замінивши «я вважаю» на «отже» — якісь нові думки й формулювання протягом роботи над текстом у вас усе-таки з’явилися.
Іноді емоції можуть так захопити учасника ЗНО, що у висновку ми бачимо суцільні окличні речення. Це може бути цілком ок, якщо ними формулюється магістральна думка власного висловлення: «Тож будьмо завжди ввічливими з грубими людьми!». Але якщо просто закликати до миру в усьому світі чи до сортування сміття, боюся, екзаменатор не поділить вашого ентузіазму й поставить нуль ( матеріали із сайту https://osvitoria.media)
ЕКСПРЕСПІДГОТОВКА ДО ЗНО
ДЛЯ УЧНІВ 11 КЛАСУ ЗА ПОСИЛАННЯМ:
https://drive.google.com/file/d/1CZkn3-db8QmtAWAGy0naixtFLV52Uvgf/view?usp=sharing
ЗНО-2019: ВАЖЛИВА ІНФОРМАЦІЯ
Навчальний
рік увійшов в активну фазу, і все більше випускників цікавляться змістом і
процедурами зовнішнього незалежного оцінювання 2019 року. Тож
повідомляємо, що зміст сертифікаційних робіт відповідатиме програмам
зовнішнього незалежного оцінювання, затвердженим наказом Міністерства
освіти і науки України від 03 лютого 2016 року № 77 «Про затвердження програм
зовнішнього незалежного оцінюванню для осіб, які бажають здобувати вищу освіту
на основі повної загальної середньої освіти» (ці ж програми були чинними під
час розроблення тестових завдань 2018 року).
Випускникам
закладів загальної середньої освіти результати зовнішнього незалежного
оцінювання з трьох навчальних предметів буде зараховано як результати державної
підсумкової атестації. Ці учасники мають обов’язково скласти:
– українську
мову і літературу;
– математику
або історію України (на вибір учасника);
– ще один
предмет із переліку (історія України, математика, біологія, географія, фізика,
хімія, а також англійська, іспанська, німецька або французька мова).
Важливо
наголосити, що 2019 року учні (слухачі, студенти) закладів професійної
(професійно-технічної), вищої освіти, які цього року завершуватимуть здобуття
повної загальної середньої освіти, обов’язково проходитимуть державну
підсумкову атестацію у формі зовнішнього незалежного оцінювання з двох
предметів: з української мови і математики або історії України (період ХХ
– початок ХХІ століття) на вибір. Нагадаємо, що 2018 року для вказаної
категорії осіб обов’язковою була державна підсумкова атестація у формі
зовнішнього незалежного оцінювання лише з української мови.
Український
центр продовжує приділяти значну увагу посиленню інклюзивного компоненту
оцінювань, тож 2019 року особи з порушеннями зору матимуть можливість пройти
зовнішнє незалежне оцінювання з української мови і літератури, математики, історії
України та біології: завдання будуть надруковані рельєфно-крапковим шрифтом
Брайля. Окрім цього, 2019 року пройде апробація технології проведення
зовнішнього незалежного оцінювання для осіб із глибокими порушеннями зору, яка
передбачає використання комп’ютерної техніки та спеціальних програмних засобів
для сліпих і слабозорих людей. Апробація відбудеться під час додаткової сесії
зовнішнього незалежного оцінювання з української мови і літератури,
математики, історії України та біології.
Як і в
минулі роки, за запитом учасників завдання сертифікаційних робіт з історії
України, математики, біології, географії, фізики та хімії буде перекладено
кримськотатарською, молдовською, польською, російською, румунською й угорською
мовами.
Наказом Міністерства освіти і науки
України від 22 серпня № 931 врегулювано проведення зовнішнього незалежного
оцінювання 2019 року. Відповідно до наказу кожен зареєстрований учасник має
право пройти тести щонайбільше з чотирьох навчальних предметів. Загалом
зовнішнє незалежне оцінювання відбуватиметься з одинадцяти навчальних предметів:
• українська мова і література
• історія України
• математика
• біологія
• географія
• фізика
|
• хімія
• англійська мова
• іспанська мова
• німецька мова
• французька мова
|
Зміст сертифікаційних робіт
відповідатиме програмам зовнішнього незалежного оцінювання, затвердженим наказом Міністерства освіти і науки
України від 03 лютого 2016 року № 77 «Про затвердження програм зовнішнього
незалежного оцінюванню для осіб, які бажають здобувати вищу освіту на основі
повної загальної середньої освіти» (ці ж програми були чинними під час
розроблення тестових завдань 2018 року).
Переклад завдань сертифікаційних робіт з
історії України, математики, біології, географії, фізики, хімії
здійснюватиметься кримськотатарською, молдовською, польською, російською,
румунською та угорською мовами.
Наказом Міністерства
освіти і науки України від 28 вересня 2018 року № 1036 затверджено
календарний план підготовки та проведення зовнішнього незалежного оцінювання
2019 року.
Наказом Міністерства освіти і науки
України від 28 вересня 2018 року № 1036 затверджено календарний план підготовки
та проведення зовнішнього незалежного оцінювання 2019 року.
Відповідно до наказу реєстрація осіб для
участі у зовнішньому незалежному оцінюванні триватиме з 5 лютого до 25 березня
2019 року. Керівники закладів освіти зможуть зареєструвати учнів (слухачів,
студентів) для проходження ДПА у формі ЗНО до 18 березня 2019 року.
Звертаємо увагу на те, що додаткового
періоду для перереєстрації учасників зовнішнього незалежного оцінювання 2019
року не передбачено. Тож змінювати реєстраційні дані можна буде тільки до 25
березня 2019 року.
До 30 квітня 2019 року зареєстровані
учасники зможуть завантажити зі своїх інформаційних сторінок
запрошення-перепустки, де буде зазначено час і місце проведення тестувань.
Основна
сесія зовнішнього незалежного оцінювання почнеться 21 травня тестуванням з
математики і завершиться 13 червня тестуванням з хімії. Тестування з
української мови і літератури відбудеться 23 травня, з іспанської, німецької,
французької мов — 27 травня, з англійської мови — 28 травня, з фізики — 30
травня, з історії України — 4 червня, з біології — 6 червня, з географії — 11
червня.
Інформацію про результати основної сесії
зовнішнього незалежного оцінювання з усіх навчальних предметів буде розміщено
на інформаційних сторінках учасників тестування до 25 червня 2019 року.
Результати зовнішнього незалежного оцінювання з математики, української мови і
літератури та фізики буде оголошено до 14 червня, з іноземних мов та біології —
до 20 червня, з історії України, географії, хімії — до 25 червня.
Реєстрація для участі в додатковій сесії
зовнішнього незалежного оцінювання окремих категорій осіб, які не мали змоги
зареєструватися в основний період (зокрема, учасники антитерористичної
операції, особи з окупованого Криму та непідконтрольних Україні територій
Донбасу), триватиме з третього до 20-го
травня 2019 року. Графік проведення додаткової сесії зовнішнього незалежного
оцінювання буде оприлюднено до 30 квітня 2019 року. Результати зовнішнього незалежного
оцінювання учасники додаткової сесії отримають до 18 липня.
ДЕРЖАВНА ПІДСУМКОВА АТЕСТАЦІЯ У ФОРМІ ЗОВНІШНЬОГО НЕЗАЛЕЖНОГО ОЦІНЮВАННЯ
Результати зовнішнього оцінювання із
трьох навчальних предметів зараховуються як результати державної підсумкової
атестації (за шкалою 1–12 балів) за освітній рівень повної загальної середньої
освіти для учнів закладів загальної середньої освіти, які в 2019 році завершують
здобуття повної загальної середньої освіти:
- українська мова і література (частина з
української мови) (обов’язково);
- математика або історія України (період ХХ —
початок ХХІ століття) (на вибір випускника);
- один з предметів із запропонованого вище
переліку (на вибір випускника).
Учням, які виберуть для проходження
державної підсумкової атестації іноземну мову, результат за ЗНО буде зараховано
як результат за ДПА (за шкалою 1–12 балів), залежно від рівня, на якому вони цю
мову вивчали:
- для тих, хто вивчав мову на профільному
рівні, оцінкою за ДПА буде результат виконання всіх завдань;
- для тих, хто вивчав мову на рівні стандарту або
академічному, оцінкою за ДПА буде результат виконання завдань 1–32,
39–43, 49–53, 59.
Важливо наголосити, що 2019 року учні (слухачі,
студенти) закладів професійної (професійно-технічної), вищої освіти, які цього
року завершуватимуть здобуття повної загальної середньої освіти,
обов’язково проходитимуть державну підсумкову атестацію у формі
зовнішнього незалежного оцінювання з двох предметів: з української
мови і математики або історії України (період ХХ – початок ХХІ століття)
на вибір.
ВСТУП
Відповідно до Умов прийому на навчання до
закладів вищої освіти України, 2019 року під час вступу до
вишу зараховуватимуть результати зовнішнього незалежного оцінювання 2017, 2018
та 2019 років з усіх предметів, крім іноземних мов. Якщо як конкурсний
предмет встановлено іноземну мову, вступник має право подавати оцінку із
сертифікатів 2018 та 2019 років з однієї з іноземних мов (англійська,
німецька, французька або іспанська) на власний розсуд.
Корисну інформацію можна знайти за посиланнями:
http://testportal.gov.ua
http://test.dn.ua/
znoclub.com
КОРИСНА ІНФОРМАЦІЯ.
ГОТУЄМОСЬ ДО ЗНО З
УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ТА ЛІТЕРАТУРИ
ВЛАСНЕ ВИСЛОВЛЮВАННЯ
У ТЕСТАХ ЗНО.
Алгоритм написання
власного висловлення
Щоб раціонально побудувати свою діяльність на цьому етапі, варто
передусім уважно ознайомитися з умовою тестового завдання , яка йде після
формулювання теми.
Традиційною в останні роки проведення ЗНО стала така умова:
Сформулюйте тезу, наведіть два-три переконливі аргументи, які найкраще підтвердять
Ваші міркування. Проілюструйте Ваші думки посиланнями на приклади з художньої
літератури (зазначте автора й назву твору, укажіть проблему, порушену письменником,
художній образ, через який проблему розкрито, наведіть цитату з твору тощо),
історичними фактами або випадками з життя. Не переказуйте змісту художнього твору,
не давайте повної характеристики образів. Сформулюйте висновки.
Роботу запишіть на бланку Б. У разі потреби використовуйте чернетку.
Орієнтовний обсяг роботи – 1 сторінка (200-250 слів). Текст обсягом до
100 слів
екзаменатори не
перевірятимуть.
Як бачимо, для формулювання характерна чіткість в умовах, які слід
виконати, щоб робота вважалася такою, що відповідає заданим критеріям. Таким
чином, від вас пр. написанні твору-роздуму вимагається ні більше ні менше, як
написати твір, у якому чітко й послідовно будуть дотримані всі умови завдання.
Зараз розгляньмо розташування частин твору, де першою частиною йде теза.
Такий алгоритм керований логікою почергового введення аргументів до тези й
прикладів до аргументів. Його схема і логіка така:
Теза. Я думаю так!
Аргумент 1. Я так думаю, тому що…
Приклад до аргументу 1. Мої міркування найточніше ілюструє такий приклад…
Аргумент 2. Я так думаю, тому що…
Приклад до аргументу 2. Мої аргумент найточніше може проілюструвати такий
приклад…
(Аргументи 3, 4, 5…, приклади 3, 4, 5, висновки до них )…
Загальний висновок. Отже, думка про те, що…послідовно стверджується
низкою
доказів, які виразно ілюструються прикладами, що дозволяє робити висновок
про
виправданість мого погляду на…(виправданість думки, висловленої в темі;
невиправданість думки, висловленої в темі; часткову справедливість
(істинність) думки, висловленої в темі).
Варто наголосити, що в цьому алгоритмі намічені всі необхідні, відповідно
до
умови тестового завдання, точки. Утім, цей алгоритм, як засвідчує практика,
доцільно ускладнити. Елементом ускладнення будуть проміжні висновки після
аргументів і прикладів. Назвімо їх міні-висновками. Схематично цей алгоритм
буде мати такий вигляд:
Теза.
Аргумент 1.
Приклад до аргументу 1.
Міні-висновок до аргументу й прикладу 1. Ілюстрація виразно засвідчує, що
Аргумент 1 належним чином підтверджує мою тезу.
Аргумент 2.
Приклад до аргументу 2.
Міні-висновок до аргументу й прикладу 2.
(Аргументи 3, 4, 5…, приклади 3, 4, 5, висновки до них ).
Загальний висновок. Практична виправданість уведення міні-висновків
мотивується тим, що після кожного фрагмента доведення тези, тобто після
аргументу і
прикладу, є можливість узагальнити сказане. Завдяки цьому, по-перше,
удасться
переконатися в тому, що в попередньому фрагменті доводиться саме теза,
по-друге,
удасться забезпечити вихід до другого (нового) аргументу або загальних
висновків.
Приклад написання
власного висловлення
Для ілюстрування того, як слід працювати з темою, скористуємося
прикладом.
Візьмемо таку тему: «Ніколи не довіряй своєму підлеглому. Який не
знаходить ніяких хиб у свого начальника» (Коллінз). Зрозуміло, що передусім
треба провести роботу з темою, сформулювати власну ідею щодо теми, а вже потім
працювати в напрямку створення конструкції майбутнього твору-роздуму. Уявімо,
що перші етапи вже пройдені. Зараз ми маємо створити конструкцію твору. Одним з
варіантів конструкції може бути такий:
Теза. На мою думку, Коллінз має рацію, стверджуючи, що справжній керівник
ніколи не повинен довіряти підлеглому, який не знаходить жодної вади у
свого
начальника.
Аргумент 1. Я так думаю, тому що переконаний: будь-яка людина має у
своєму характері певні вади, недоліки. Ідеальних, бездоганних у всіх
відношеннях людей, у тому
числі й керівників, просто не може існувати, оскільки тоді світ був би
ідеальним, але, на жаль, цього ми аж ніяк не спостерігаємо в реальному житті.
Приклад до аргументу 1. Це положення про недосконалість людської натури в
цілому, а відтак, і натури керівників, можна підтвердити безліччю
прикладів із
художньої літератури. Зупинюся лише на одному. Згадаймо головного героя
поеми
давньої української літератури «Слово про похід Ігорів». Ігор – князь,
керівник своєї землі і людей. За словами невідомого автора, він наділений багатьма
чеснотами: і сміливістю, і розумом, і шанобою до своїх дружинників. Водночас
йому притаманні й негативні якості: надмірне славолюбство й певна
недалекоглядність. Якби Ігор був ідеальним, то
чи трапилися би усі ті недобрі події, що їх зображує давній співець у
поемі. Безперечно, ні. Саме ідеальність натури Ігоря стає причиною сумних не
лише для князя, а й для всього руського народу наслідків.
Міні-висновок. Таким чином, приклад підтверджує мою думку про те, що ідеальних
людей, в тому числі й керівників, годі знайти. Тож якщо не має ідеальних
керівників, то підлеглий як критична і чесна людина мав би бачити вади
свого керівника, але чомусь він їх не бачить. Найімовірніше, що цей підлеглий
просто або не чесна, або боязка людина чи просто підлабузник.
Аргумент 2. Цей висновок дозволяє піти далі й запропонувати ще один
аргумент
на користь виправданості думки, висловленої Коллінзом: довіряти нечесним,
боязким, хитрим людям небезпечно, о це може призвести до кепських наслідків. То
ж ы керівник, якщо він сам чесний. Має не довіряти тим людям у своєму оточенні,
які приховують від нього правду. Зокрема й щодо його вад і прорахунків. Якщо
він їм довіриться. То може зазнати багатьох проблем.
Приклад до аргументу 2. Життя дає нам багато прикладів того, як довіра
керівника до нечесного підлеглого може коштувати дуже дорого як для
самого керівника, так і для його організації. Розкажу про одну з таких життєвих
ситуацій. У нашому селі головою колгоспу колись був непоганий чоловік N. Люди
шанували його за порядність, хазяйновитість. Не один рік він голодував, а отже.
Незабаром навколо нього утворилося коло «наближених»: вони його «найбільше
шанували». І він їм повірив… за це він пізніше й поплатився: виявилося, що його
шанувальники вже давно за плечима керівника «крутили» свої. А не колгоспні
справи. А відповів за це перед законом саме голова.
Міні-висновок. N. був непоганою людиною, але довірився підлеглим які
виявилися
нечесними по відношенню до нього як керівника. Якби він вчасно розгледів,
що під
«овечими шкурами» ховаються справжні вовки. То все, мабуть, склалося
інакше.
Загальний висновок. Отже, думка Коллінза про те, що справжній керівник
ніколи
не повинен довіряти підлеглому , який не знаходить жодної вади у свого
начальника, послідовно стверджується низкою доказів і прикладів. Єдине, що б я
додав до насамкінець, так це уточнив би формулювання мудрої Коллінзової поради
для керівника: справжній керівник повинен навчатися розпізнавати нечесних
підлеглих, у цьому йому допоможе їхнє мовчання в той час. Коли вада цього керівника
видна і сліпому.
Розгорнуті
рекомендації.
Власне висловлювання є важливою
частиною тесту з української мови та літератури, тож написати його потрібно якнайкраще.
Прочитавши та запам’ятавши дані рекомендації можна без досконалого знання граматики та орфографії набрати на творчому завданні половину балів.
У дані статті подана уся інформація, що допоможе вам написати твір – роздум з
української мови.
І. Структура
твору-роздуму
Школярам
потрібно пояснити, що будь-який твір (попри те, що саме слово передає очевидний
творчий, вільний характер процесу) має чітку структуру й будується за
стрункою схемою: вступ, основна частина, висновок. Твір-роздум – особливий
текст, будова якого визначена законами логіки. До того ж оцінювання
висловлення було б суб’єктивним, якби вчитель керувався лише критерієм
«подобається – не подобається». Тож дотримання певної визначеної схеми під час
написання твору-роздум – доконечна вимога, виконання якої допоможе учневі
переконливо довести свою думку, а вчителеві дасть орієнтири для об’єктивного
оцінювання. Отож пропонуємо старшокласникам запам’ятати структуру
твору-роздуму:
1.Теза
2. Аргументи.
3. Приклад з літератури чи інших видів
мистецтва.
4. Приклад з історії,
суспільно-політичного чи власного життя.
5. Висновок.
Середня частина
може варіюватися: або подаємо одразу всі аргументи (мінімум два), або по
одному, наводячи після кожного приклад. Тоді схема твору матиме такий вигляд:
1.Теза.
2. Перший
аргумент.
3. Приклад з
літератури чи інших видів мистецтва.
4. Другий
аргумент.
5. Приклад з
історії, суспільно-політичного чи власного життя.
6. Висновок.
Слід наголосити
на логічному зв’язку всіх елементів структури: аргументи доводять тезу,
приклади підтверджують правильність аргументів. Це означає, що коли висунути дві
тези, то потрібно аргументувати кожну з них двома доказами й до кожного
добирати приклади. Тут неважко й заплутатися. Тож треба намагатися чітко й
лаконічно викладати свої думки.
Учень повинен
знати, що під час оцінювання структури його твору звертатимуть увагу на такі
моменти: наявність усіх названих елементів структури, пов’язаність їх (тезі
відповідають аргументи, приклади й висновок) і використання спеціальних слів
та виразів, потрібних для кожної частини тексту. Це означає, що, оцінюючи тезу,
викладач візьме до уваги таке:
·
теза є;
·
вона розташована
на початку твору;
·
вона
сформульована чітко;
·
у ній є
конструкції, які виражають власну думку.
До прикладів,
аргументів та висновку вимоги такі:
·
аргументи
містяться після тези та відповідають їй;
·
аргументів
мінімум два (!);
·
приклади йдуть
після аргументів і відповідають їм;
·
прикладів
мінімум два (!): один із художньої літератури чи інших видів мистецтва та один
з історії, суспільно-політичного чи власного життя;
·
висновок
міститься після прикладів і відповідає тезі;
·
використані
спеціальні слова й вирази, які потрібні для аргументації, наведення прикладів
та висновку (див. таблицю нижче).
II. Спеціальні слова й вирази у
творі-роздумі
Теза Я думаю, …
Я вважаю, …
Мені здається,
що …
На мою думку, …
На моє
переконання, …
Моя точка зору
на цю проблему така: …АргументиЯ так вважаю, тому що …
Чому я так
думаю? Тому що …
Аргументом на
користь моєї думки може бути те, що …
До того ж …
Довести своє
твердження я можу такими аргументами:
по-перше, …, а
по-друге, …
На користь моєї
думки можу навести такі аргументи: …
Моє переконання
ґрунтується на тому, що, по-перше, …,
а по-друге, …
Хоч моя думка,
можливо, видається дивною, спробую переконати вас такими аргументами: …
Приклади :Скарбниця світової літератури дає багато прикладів
щодо порушеної проблеми. Так, …
На згадку
приходить герой …
У зв’язку з
порушеною проблемою хочеться згадати твір …
Яскравим
прикладом саме такого розуміння … особисто для мене є …
Проблема … є
дуже актуальною, тому багато прикладів її розв’язання дає саме життя.
Говорячи про … ,
не можна не згадати …
Повертаючись до
думки про … , можу навести такий приклад: …
Як я вже
зазначав, … Щодо цього яскравим прикладом є образ … з твору …
Тема мого
роздуму порушується у творі … . Там …
Найкращою
ілюстрацією такого розуміння проблеми є герой … з твору …
Історія також
дає багато прикладів … Один із них – …
Згадаймо постать
видатного … Захоплює його …
Хоча мій власний
життєвий досвід ще порівняно малий, можу сказати, що …
Хочу навести
приклад із власного життя …ВисновокОтже, можна дійти висновку, що …
Підсумовуючи,
можна зазначити: …
Таким чином,
можна зробити висновок, що …
Отже, бачимо, що
…
На завершення
свого роздуму підсумую: …Вирази
для зв’язку
думокПо-перше, по-друге, …
Повертаючись до
думки про…, хочу зазначити, що …
Як я вже
стверджував, …
Як уже
зазначалося, …
Як можна
побачити, …
Обговорюючи на
уроці цю таблицю, наголошуємо, що з великого арсеналу запропонованих висловів
учневі у його творі потрібні одна-дві конструкції з кожного блоку.
Звертаємо увагу школярів, що вирази для зв’язку думок не є закріпленими за
певною частиною твору. Наявність їх впливає на кількість балів за логічність
твору, отож вони необхідні. Важливо, щоб учні серйозно поставилися до запропонованих
конструкцій. Якщо, наприклад, у висновку написати «Я думаю», можна втратити 1
бал, оскільки цей вираз доцільно використовувати у формулюванні тези.
III. Варіанти формулювання тези залежно
від теми твору
Твір-роздум має починатися з тези-твердження, думки, яка
буде доводитися у висловленні. Можливі кілька варіантів.
1.Теза
сформульована в темі твору.
2.Тема твору –
дилема (вибір із двох варіантів).
3.Тема твору –
запитання, отже, тезу потрібно сформулювати самому.
4.Тема твору –
речення описового характеру, у якому немає сформульованої тези.
Розгляньмо докладніше кожен із варіантів.
1. Теза
сформульована в темі твору. Як показує практика ЗНО, поки що переважали саме
такі теми – з уже сформульованою тезою. Учень має погодитися з нею або заперечити
її. У першому випадку можна почати з чогось на кшталт:
Я цілковито
згоден із тезою, запропонованою для роздуму …
Я підтримую
думку, висловлену в назві твору …
Важко не погодитися з тезою, запропонованою
для роздуму …
У другому
випадку початок буде такого типу:
Мені здається,
теза, запропонована для роздуму, помилкова.
Я хотів би
довести протилежне твердження: …
Я хотів би
спростувати запропоноване твердження …
Не можу
погодитися з думкою, яка звучить у назві твору.
Я вважаю інакше:
…
Я не підтримую
точку зору, висловлену в назві твору …
Пропонуємо учням «План дій для
формулювання тези».
1. Уважно
прочитати й осмислити назву твору.
2. Вирішити, чи
ви погоджуєтеся з тезою, чи спростовуєте її.
3. Якщо це
цитата й ви впевнені, що точно знаєте, хто її автор, додати невеликий коментар.
4. Спробувати
переформулювати тезу своїми словами.
5. Не забути про
обов’язкові вирази, потрібні для вираження власної думки.
Розгляньмо
конкретні приклади – кілька тем попередніх років на ЗНО, які пропонують уже
готову тезу.
Потрібно цінувати те, що маєш, а не те,
про що мрієш
1. Із думкою,
запропонованою в назві твору, я цілком згоден. Вважаю, що, справді, людина
повинна цінувати те реальне й близьке, що вона має і що її оточує, а не жити
примарними мріями.
2. Я не можу
погодитися з тезою, запропонованою для роздуму. На мою думку, лише з мрією
людське життя набуває сенсу й повноти.
До майбутнього
ми йдемо, озираючись на минуле
Навряд чи хтось
буде заперечувати слушність думки, запропонованої для роздуму. На моє переконання,
знати минуле, вивчати його помилки та здобутки просто необхідно для того, щоб
упевнено рухатися в майбутнє.
Ніщо не звеселяє
душу людини так, як споріднена праця
Безперечно,
великий український філософ Григорій Сковорода мав рацію, коли говорив про
значення спорідненої праці для життя людини. Я вважаю, що улюблена робота,
справді, дає людині задоволення, робить її життя змістовнішим і радіснішим.
Учнів варто
попередити, що тема з уже сформульованою тезою може мати вигляд афоризму. Як
бути, коли випускник не впевнений, що правильно зрозумів його? Пояснюємо, що в
такому разі, формулюючи тезу, потрібно обумовити: «Запропоновану для роздуму
думку я розумію так: …» – і доводити своє твердження, своє розуміння, своє
бачення. Для ілюстрації пропоную дві наступні теми.
Без ядра горіх ніщо, так само, як і людина
без серця
Тему твору,
запропоновану для роздуму, я розумію так: найголовніше в людині – це її серце,
тобто доброта, чуйність, співчутливе ставлення до ближніх. Я вважаю, що це
правильно. Мабуть, моя думка із цього приводу не оригінальна: справді, нас
роблять людьми любов і доброзичливість, без них чудова зовнішність і великі
статки схожі на міцну шкаралупу трухлявого горіха. Кому такий плід потрібен?
Ми – це не
безліч стандартних «я», а безліч всесвітів різних
Афористично
сформульовану тему твору, мені здається, треба розуміти так: кожен із нас
неповторний у своїй індивідуальності, кожен становить собою своєрідний
унікальний всесвіт. Безперечно, це правильно. Особисто я вважаю, що потрібно
вірити в себе як самоцінну особистість, не боятися мати власну точку зору і,
звичайно, поважати думки й права інших.
2. Тема твору – дилема (вибір із двох
варіантів). Для
формулювання тези до теми такого типу існує кілька можливих способів.
Стати на бік однієї із частин дилеми
(найлегше й найочевидніше).
Запропонувати свій (третій!)
варіант.
Об’єднати дві точки зору.
Тепер ілюструю
прикладами. В одному зі збірників тестів до ЗНО попередніх років була така тема:
«Що визначить подальшу долю людства – віра в силу людського розуму загалом чи
віра в окрему особистість?» Мої учні доводили істинність однієї з думок,
викладених у назві. Відповідно їхні твори починалися приблизно так: «Я вважаю,
що подальшу долю людства визначить віра в колективний людський розум», «На мою
думку, життя суспільства визначають вчинки й досягнення окремих особистостей».
Одна дівчинка не погодилася з обома твердженнями. Вона написала: «Я переконана,
що ні людський розум загалом, ні окрема особистість не здатні визначити
майбутнє (як і минуле, й сучасне) людства, – усе в руках Божих». А я, працюючи
над твором-зразком для учнів, вирішила поєднати дві протилежності, закладені в
дилемі. Вийшло ось що: «Людська спільнота складається з одиниць. Це означає, що
індивідуальні риси, зокрема й розум кожного, – важливі. Я вважаю, що віра в
окрему особистість як складник колективного розуму – оптимальний шлях для
розвитку людства».
Пояснюємо учням,
що коли обидва судження дилеми слушні, треба так і писати: «Не варто
протиставляти ці дві точки зору. Мені здається, вони обидві містять
раціональне зерно». Наводжу приклад.
Сміливість – це успадкована риса чи її
можна виховати?
Навряд чи
доцільно, говорячи про риси характеру, протиставляти спадковість і виховання.
Мені здається, ці обидва чинники важливі у формуванні сміливості.
3.Тема твору – запитання, отже, тезу
потрібно сформулювати самому. Мова не йде про запитання, які фактично містять
у собі відповідь, ось як, наприклад: «Чи погоджуєтеся Ви з думкою про те, що
чим людина освіченіша, тим вона вільніша?» Тут усе просто: погоджуєтеся або ні.
Інакша ситуація: запитання відкрите, воно не містить відповіді й не натякає на
неї. Тут потрібно виявити справжню самостійність мислення й сформулювати власну
тезу.
Що таке покликання?
На мою думку,
покликання – це справа, без якої ти не можеш жити. Ти розумієш, що знайшов
себе, своє призначення, сенс життя врешті-решт. Таке відчуття, я впевнений,
може дати людині лише робота за покликанням.
Старшокласники
часто лякаються самого запитання «Що таке … ?» Кажуть, що можуть відповісти
лише одним реченням, а треба ж писати більше. Підказуємо, що в цьому разі можна
застосувати таку модель: у першому реченні сказати про складність
запропонованого для роздуму поняття або про його різне сприйняття людьми, або
про його загальновизнане значення, а в другому – про своє власне розуміння. Це
може мати такий вигляд.
Що таке кохання?
Звичайно, кожна
людина має індивідуальне сприйняття й розуміння кохання, однак
загальноприйнятою є думка, що це почуття сердечної прихильності, яке виникає
між двома людьми різної статі. Я вважаю, що справжнє кохання ґрунтується на
абсолютній довірі й бажанні щастя своєму обранцеві.
Що таке совість?
Загальновизнаним
є таке значення поняття «совість»: це почуття моральної відповідальності за
свою поведінку перед самим собою й людьми. На мою думку, якщо ти відчуваєш
сором за свої не дуже гарні вчинки, то це і є совість.
Що таке милосердя?
Якщо зазирнемо
до тлумачного словника, то прочитаємо приблизно таке визначення поняття
«милосердя»: співчутливе ставлення до людей. Я вважаю, що милосердя. – це
допомога іншим.
4. Тема твору – речення описового
характеру, у якому немає сформульованої тези. Цей варіант
частково схожий на попередній, однак він трохи звужує поле пошуків вдалого
формулювання тези. Наприклад: «Дружба в моєму житті». Ця тема вужча за
питання «Що таке дружба?» Фактично в ній уже окреслені орієнтири для тези:
«Дружба в житті кожної людини, думаю, посідає важливе місце. І я не виняток:
друзі допомагають мені відчувати себе потрібним, підтримують у різних життєвих
ситуаціях». Тема такого типу може бути сформульована й запитанням: «Яка роль
дружби у вашому житті?»
Якщо ж тема –
називне речення, яке не дає жодних орієнтирів, потрібно самому поставити
запитання, яке подобається, і дати відповідь на нього – це й буде теза. Ось
приклад.
Звичаї та традиції
Яке значення
мають народні звичаї та традиції в нашому житті? Чи важливі вони в
комп’ютеризованій культурі XXI століття? Я вважаю, що так. Чим краще ти знаєш
народні звичаї, обряди, традиції, тим більше усвідомлюєш зв’язок з рідним народом.
III. Виклад матеріалу в інших частинах
роздуму.
Тезу твору
неодмінно треба довести за допомогою аргументів. Пояснюємо учням, що аргумент
– це не приклад, а думка, яка доводить тезу. Пропонуємо «План дій для
формулювання аргументів»:
1.Уважно
перечитати сформульовану тезу.
2. Вирішити, які
думки (мінімум дві) можуть довести істинність вашої тези.
3. Сформулювати
їх, чітко виокремивши.
4. Перевірити,
чи вони справді аргументують ваш тезу.
5. Не забути про
обов’язкові вирази, потрібні для аргументації думки.
Як приклад
наведу аргументи до деяких запропонованих раніше тез.
Потрібно
цінувати те, що маєш, а не те, про що мрієш
1. Свою думку я
можу аргументувати так. По-перше, життя у всіх його виявах багате й
різноманітне, а людина, яка скерована лише на мрію, може не помітити цього.
По-друге, народна мудрість засвідчує правильність такого погляду на життя:
«Краще синиця в руці, аніж журавель у небі»; «Що маємо, не бережемо, а коли
втрачаємо – плачемо».
2. На користь
мого переконання можу навести такі аргументи. По-перше, людині властиво завжди
прагнути до чогось кращого, нового, а по-друге, шлях до здійснення мрії,
сповнений перешкод і труднощів, виховує нас, робить сильнішими, дарує радість
відкриттів.
До майбутнього ми йдемо, озираючись на
минуле
Моя думка
ґрунтується на історичному досвіді людства: завжди вважалося необхідним
глибоко вивчати й аналізувати минуле народів, країн, династій, рухів,
політичних партій… Другий аргумент – зі сфери індивідуального життя:
безперечно, минуле людини (дитинство, юність, соціальний досвід) впливає на її
сьогодення й майбутнє.
Ніщо не звеселяє
душу людини так, як споріднена праця
Моя думка
ґрунтується на таких аргументах. По-перше, кожна людина має вроджену схильність
і здібності до певної діяльності, у якій може повністю виявити себе. По-друге,
життя стає повноцінним лише за умови реалізації особистості в суспільстві, і
саме споріднена праця дарує таку можливість.
Часто учні
запитують, чи обов’язково використовувати вирази «по-перше», «по-друге».
Пояснюємо, що це не вимога, але такі вставні слова допомагають організувати
виклад матеріалу більш чітко й логічно, а аргументи – ідеальне місце твору, де
їх можна використати.
«План дій для
наведення прикладів»:
1. Уважно
перечитати сформульовані тезу й аргументи.
2. Вибрати
приклади з літератури та з історії чи власного життя.
3. Приклади
подавати стисло: не переказувати змісту твору, не аналізувати докладно образи.
4. Перевірити,
чи приклади справді стосуються вашої тези й аргументів.
5. Не забути про
обов’язкові вирази, потрібні для наведення прикладів.
Наголошуємо на
третьому пункті плану дій: не переказувати змісту твору, не аналізувати
докладно образи. Пояснюємо учням, що вони пишуть твір-роздум на тему вільну
(найчастіше – морально-етичну), а не літературну, тож повинні стежити, щоб
висловлення не обернулося на аналіз художнього твору. Один приклад – один
абзац, а не сторінка! Почати приклади можна так: «Із приводу порушеної проблеми
хочеться згадати відомий твір (такий-то такого-то письменника)». А далі додати
три-чотири речення чи про тему, чи про образи, якийсь елемент сюжету, проблему,
порушену у творі, залежно від сформульованої тези й аргументів.
Підкреслюємо, що
приклад з літератури чи інших видів мистецтва буде повноцінним лише за умови,
коли зазначено автора (письменника, режисера, художника) і назву твору. Також
варто бути обережним із жанром: якщо учень не впевнений (роман це чи повість і
т. ін.), краще написати «відомий твір» – так випускник убезпечить себе від
утрати одного бала за фактичну помилку.
Щодо висновку
твору акцентуємо: він має підтвердити правильність тези. Тож фактично треба
повторити думку, висловлену на початку твору, але, звичайно, іншими словами.
Висновок повинен бути компактним: не потрібно формулювати якісь нові твердження
чи уточнювати висунуту тезу – так учень ризикує заплутатися. Усе досить просто:
обов’язкові слова (отже, таким чином, можна підсумувати тощо) й одне-два
речення, суголосні тезі.
Отже, «План дій для формулювання
висновку»:
1. Перечитати свою тезу.
2. Переформулювати її іншими словами.
3. Не забути про обов’язкові вирази,
потрібні для висновку.
Для зразка знову
звернуся до запропонованих вище тез.
Потрібно
цінувати те, що маєш, а не те, про що мрієш
1. Отже, можу
підсумувати: те, що ми маємо, здатне зробити нас щасливими, якщо ми
помічатимемо й цінуватимемо його, тимчасом як зайва мрійливість позбавляє
людину можливості насолоджуватися життям уже сьогодні.
2.Отже, без мрії
людське життя неповноцінне. Саме мрія дає нашому існуванню сенс і надію,
окрилює людину, надихає на звершення.
До майбутнього
ми йдемо, озираючись на минуле
Таким чином, можна зробити висновок, що минуле,
справді, визначає наше майбутнє. Людина, яка розуміє причини своїх помилок і
невдач у минулому, намагатиметься більше не припускатися подібних прорахунків.
Народ, що усвідомив свою історію, має більше шансів посісти гідне місце в
майбутньому.
Ніщо не звеселяє душу людини так, як
споріднена праця
На завершення
роздуму підсумую: щасливий той, хто
знайшов споріднену працю. У ній людина виявляє свій творчий потенціал,
збагачується духовно і, головне, відчуває себе потрібною.
IV. Редагування твору
Потрібно вдумливо перечитувати написане,
стежити, аби у висловленні не було повторів, думки були сформульовані просто й
чітко, не було занадто ускладнених конструкцій, щоб була дотримана схема
твору-роздуму.
Джерело: Журнал
ДИВОСЛОВО № 02 (659) 2012 р., “ГОТУЄМОСЯ ДО ЗНО” – 1.Ганна ШВЕЦЬ. Як писати
твір-роздум (стор. 2) http://dyvoslovo.com.ua/archive/02_2012
Тест ЗНО з української мови і літератури
містить 58 завдань, на виконання яких буде відведено 180 хвилин.
Увага! Результат виконання частини завдань
цього тесту, що мають відношення до мовних завдань (завдання №1-33 та №58),
будуть зараховані як державна підсумкова атестація з української мови.
Результат виконання всіх завдань тесту з української мови та літератури буде
використовуватися під час прийому до вищих навчальних закладів України.
ФОРМИ ТЕСТОВИХ ЗАВДАНЬ
Завдання з вибором однієї правильної
відповіді – до кожного із завдань подано чотири або п’ять варіантів відповіді,
з яких лише один правильний. Завдання вважається виконаним, якщо учасник
зовнішнього незалежного оцінювання вибрав і позначив правильну відповідь у
бланку відповідей А.
Тест містить 48 завдань цієї форми (№1–23,
29–33, 34–53), що будуть оцінені в 0 або 1 бал: 1 бал, якщо вказано правильну
відповідь; 0 балів, якщо вказано неправильну відповідь, або вказано більше
однієї відповіді, або відповіді не надано.
Завдання на встановлення відповідності -
до кожного завдання подано інформацію, позначену цифрами (ліворуч) і буквами
(праворуч). Щоб виконати завдання, необхідно встановити відповідність
інформації, позначеної цифрами та буквами (утворити "логічні пари").
Завдання вважається виконаним, якщо учасник зовнішнього незалежного оцінювання
правильно зробив позначки на перетинах рядків (цифри від 1 до 4) і колонок (букви
від А до Д) у таблиці бланка відповідей А.
До тесту з української мови і літератури
включено 9 завдань цієї форми (№24–28, 54–57), що будуть оцінені в 0, 1, 2, 3
або 4 бали: 1 бал за кожну правильно встановлену відповідність ("логічну
пару"); 0 балів, якщо не вказано жодної правильної логічної пари або
відповіді на завдання не надано.
Завдання з розгорнутою відповіддю (№58) -
завдання цієї форми передбачає створення учасником зовнішнього незалежного
оцінювання власного аргументативного висловлення на дискусійну тему в бланку
відповідей Б.
Завдання з розгорнутою відповіддю
оцінюється від 0 до 20 балів за критеріями змісту та мовного оформлення:
1. Теза: 0, 1 або 2 бали.
2. Аргументи: 0, 1 або 2 бали.
3а. Приклад із літератури чи інших видів
мистецтва: 0, 1 або 2 бали.
3б. Приклад, що є історичним фактом або
випадком із життя: 0, 1 або 2 бали.
4. Логічність, послідовність: 0, 1 або 2
бали.
5. Висновок: 0, 1 або 2 бали.
6а. Орфографія та пунктуація: 0, 1, 2, 3
або 4 бали.
6б. Лексика, граматика та стилістика: 0,
1, 2, 3 або 4 бали.
До уваги учасників тестування! Роботу, що
не відповідає темі власного висловлення, буде оцінено в 0 балів. Роботу обсягом
до 100 слів буде оцінено в 0 балів.
Максимальна кількість балів, яку може
набрати учасник ЗНО, правильно виконавши всі завдання сертифікаційної роботи з
української мови і літератури, – 104.
Радимо учасникам тестування з української
мови та літератури також ознайомитися з наступними
матеріалами:http://osvita.ua/test/training
ГОТУЄМОСЯ ДО ЛІТЕРАТУРИ
Автор/назва
твору Кому присвячено
Т.Шевченко
«Катерина» В.А.Жуковському
Т.Шевченко
«Кавказ» Якову де Бальмену
М.Коцюбинський
«Intermezzo» Кононівським полям
О.Кобилянська
«Земля» Батькові письменниці
М.Хвильовий
«Я(Романтика)» “Цвiтовi яблунi” М.Коцюбинського
Гр.Тютюнник«Три
зозулі з поклоном» Любові Всевишній
«Гайдамаки»
— Григоровичу на пам’ять 22.04.1838
О.Кобилянська
«Людина» Наталi Кобринськiй ……..
Місце
дії
«Бондарівна»
- у Богуславі
"Кавказ"
Т. Шевченко - Кавказ
"Гайдамаки"
Т. Шевченко - Правобережна Україна (Вільшана, Чигирин, Лисянка, Лебедин, Умань)
"Сон"
Т. Шевченко - Україна, Сибір, Петербург
"Чорна
рада" П. Куліш - хутір Хмарище, Київ, Ніжин
"Максим
Гримач" М. Вовчок - біля Черкас
"Кайдашева
сім'я" І. Нечуй- Левицький - село Семигори (живуть Кайдаші), село Бієвці
(живе родина Мелашки)
"Хіба
ревуть воли, як ясла повні?" Панас Мирний - село Піски
"Intermezzo"
М. Коцюбинський - біля Кононівки
"Тіні
забутих предків" М. Коцюбинський - Гуцульщина
"Лісова
пісня" Леся Українка - старезний ліс на Волині
"Камінний
хрест" В. Стефаник - Галичина
"Я
(Романтика) М. Хвильовий - «фантастичний палац»
"Подвійне
коло" Ю. Яновський - біля Компаніївки (неподалік Одеси)
"Шаланда
в морі" Ю. Яновський - неподалік Одеси
"Місто"
В. Підмогильний - Київ
"Моя
автобіографія" О. Вишня - Полтавщина
"Сом"
О. Вишня - Полтавщина, на річці Оскіл
"Мина
Мазайло" М. Куліш - Харків
"Україна
в огні" О. Довженко - село Тополівка
"Зачарована
Десна" О. Довженко - містечко Сосниця на Чернігівщині (місце народження
письменника)
"Маруся
Чурай" Ліна Костенко - Полтава, Київ
"За
мить щастя" О. Гончар - жнив’яне поле у Рангуні
"Тигролови"
І. Багряний - В пралісах Сіхоте-Аліня (Сибір), Хабаровськ
«Земля» —
на Буковині
,,,,,,
Прізвища та псевдоніми
Григорій
Квітка-Основ’яненко – Квітка Григорій Федорович;
Марко
Вовчок – Вілінська Марія Олександрівна;
Іван
Нечуй-Левицький – Левицький Іван Семенович;
Панас
Мирний – Рудченко Панас Якович;
Іван
Карпенко-Карий – Тобілевич Іван Карпович;
Леся
Українка – Косач Лариса Петрівна;
Олександр
Олесь - Кандиба Олександр Іванович;
Олег
Ольжич – Кандиба Олег Олександрович;
Микола
Хвильовий – Фітільов Микола Григорович;
Остап
Вишня – Губенко Павло Михайлович;
Іван
Багряний – Лозов’ягін (Лозов’яга) Іван Павлович;
Юрія Клен
– Бурґгардт Освальд.
Літературні організації 20-х років
Справжня
література (мета - протистояти ідеологічному тиску, зберегти творчу
незалежність)
Ланка:
В.
Підмогильний, Є. Плужник, Б. Антоненко-Давидович, Т. Осьмачка, Б. Тенета, Г.
Косинка та інші.
1924-1926
Київ
реорганізувалася в МАРС
МАРС
(«Майстерня революційного слова»):1926-1934 Київ
ВАПЛІТЕ
(Вільна Академія Пролетарської Літератури): створена за ініціативою М.
Хвильового
М.
Хвильовий, В. Яловий, Г. Коцюба, М. Куліш, А. Любченко, М. Бажан, П. Тичина, П.
Панч, О. Досвітній, І. Дніпровський та ін.видавався однойменний журнал Харків
1926-1928
перетворилась
на «Пролітфронт»
Пролітфронт
(«Пролетарський літературний фронт»):
1930-1931
Харків
Неокласики:
Зеров,
Рильський, Филипович, Бургардт, Драй-Хмара
Київ
«гроно
п’ятірне»
Символісти:
«Гроно», «Музагет»
Футуристи:
«Комкосмос», «Нова генерація»
Покутська
трійця:
Василь
Стефаник, Лесь Мартович, Марко Черемшин
родом з
Покуття (Івано-Франківська область)
Заангажовані
владою
Плуг
Гарт
ВУСПП
Молодняк
Еміграція
Празька
школа:
Ю.
Дараган, Є. Маланюк, О. Ольжич, О. Теліга, Л. Мосендз, Н. Лівицька-Холодна, О.
Лятуринська, О. Стефанович та ін.
МУР
(Мистецький український рух):
У.
Самчук, Є. Маланюк, Юрій Клен, О. Лятуринська, Ю. Косач, Ю. Шерех, І. Багряний,
В. Барка, Т. Осьмачка, та ін.
створена
у 1945 р.
Німеччина
Слово:В.
Барка, І. Багряний, Й. Гірняк, Г. Костюк,Ю. Лавріненко, Є. Маланюк, У. Самчук,
Марія Струтинська та ін.
1954—1997
Нью-Йорк
Шістдесятники
Д.
Павлично, Л.Костенко, В. Стус, В. Симоненко, Б. Олійник, І. Драч та ін.
Сучасні літературні
організації
БУ-БА-БУ:
Андрухович,
Неборак, Іванець
«Червона
фіра»:
Жадан,
Мельников, Пилипчук
Лу-Го-Сад:
Лучук,
Гончар, Садловський
«Нова
дегенерація»:Андрусяк, Процюк
«Пропала
грамота»: Позаяк, Недоступ, Либоня
Напрями та течії
Автори та їх твори
Орнаменталізм “Слово про похід Ігорів” поема, героїчна пісня
Монументалізм Нестор “Повість минулих літ” літопис
Бароко
Г.Сковорода («D elibertade», «Бджола та Шершень», «Всякому місту звичай і
права») – засновник жанру байки в українській літературі.
Класицизм
І.Котляревський («Енеїда», «Наталка-Полтавка») – зачинатель нової української
літератури. «Наталка-Полтавка» - частково сентиментальна повість.
Сентименталізм Г.Квітка-Основ’яненко («Маруся») – зачинатель нової
української прози, засновник сентименталізму в українській літературі.
Романтизм
Т.Шевченко
(рання творчість: «Катерина», «Гайдамаки», «До Основ’яненка») – основоположник
нової української літератури. П.Куліш («Чорна рада»).
Реалізм
Т.Шевченко (критичний реалізм: «Сон», «І мертвим, і живим», «Кавказ», «Мені
однаково», «Заповіт») – засновник критичного реалізму в українській літературі.
І.Франко («Чого являєшся мені у сні», «Гімн», «Моймей»), І.Нечуй-Левицький
(«Кайдашева сім’я»), П.Мирний («Хіба ревуть воли»), М.Вовчок («Максим Гримач»),
І.Карпенко-Карий («Мартин Боруля»). Також до раннього реалізму відносять
Г.Квітку-Основ’яненка («Маруся» - частково реалістична повість).
Модерністські течії
Імпресіонізм М.Коцюбинський («Intermezzo», «Тіні забутих предків»),
М.Хвильовий («Я (Романтика)»), Г.Косинка, В.Винниченко («Момент»).
Експресіонізм В.Стефаник («Кам’яний хрест»). В.Стефаника також відносять
до імпресіонізм
Неоромантизм Л.Українка («Contraspemspero», «Лісова пісня»),
О.Кобилянська («Земля», «Людина») – започаткувала неоромантизм в українській
літературі. В.Сосюра («Любіть Україну»), Є.Плужник, Ю.Яновський («Вершники»:
«Подвійне коло», «Шаланда в морі»)
Неокласицизм
М.Рильський
(«Молюсь і вірю»), М.Зеров, Ю.Клен, М.Драй-Хмара, М.Филипович, В.Підмогильний
(«Місто»).
Символізм
П.Тичина («Ви знаєте, як липа шелестить», «Арфами, арфами», «О панно Інно»),
М.Вороний («Блакитна панна»), О.Олесь («Чари ночі», «О слово рідне, орле
скутий»).
Футуризм М.Семенко
М.Куліш («Мина Мазайло)
«Шістдесятники» Л.Костенко («Українське альфреско», «Страшні слова, коли
вони мовчать» «Маруся Чурай»), В.Стус («О земле втрачена, явися», «Як добре те,
що смерті не боюсь я»), В.Симоненко («Лебеді материнства»), І.Драч («Балада про
соняшник»), Г.Тютюнник («Три зозулі з поклоном»), Д.Павличко («Два кольори»).
Постмодернізм БУ-БА-БУ (Ю.Аднрухович, В.Неборак, О.Урбанець)
Нова дегенерація (С.Процюк, І.Ципердюк, І.А
Назва твору Автор
Жанр
"Ой
Морозе, Морозенку" народ історична пісня
"Чи
не той то хміль" народ історична пісня
"Бондарівна"
народ балада
"Маруся
Богуславка" народ дума
"Віють
вітри" Маруся Чурай пісня
"Засвіт
встали козаченьки" Маруся Чурай пісня
"Слово
про похід Ігорів" анонімний героїчна поема
"Повість
минулих літ" Нестор Літописець літопис
"De
libertate" Г. Сковорода ліричний вірш
"Всякому
місту - звичай і права" Г. Сковорода ліричний вірш
"Бджола
та Шершень" Г. Сковорода байка
"Енеїда"
І. Котляревський бурлескно-травестійна поема
"Наталка
Полтавка" І. Котляревський соціально-побутова драма
"Маруся"
Г. Квітка-Основ'яненко перша україномовна соціально-реалістична сентиментальна
повість
"До
Основ'яненка" Т. Шевченко послання (громадянська лірика)
"Катерина"
Т. Шевченко соціально-побутова поема
"Гайдамаки"
Т. Шевченко революційно-романтична, історико-героїчна поема, перший український
історичний роман у віршах
"Кавказ"
Т. Шевченко сатирична поема (інвектива)
"Сон"
Т. Шевченко сатирична поема (перша політична сатира)
"І
мертвим, і живим..." Т. Шевченко послання (громадянська + патріотична
лірика)
"Заповіт"
Т. Шевченко ліричний вірш (громадянска лірика)
"Мені
однаково" Т. Шевченко ліричний вірш (громадянска лірика)
"Чорна
рада" П. Куліш перший український історичний роман-хроніка
"Максим
Гримач" Марко Вовчок родинно-побутове оповідання
"Кайдашева
сім'я" І. Нечуй-Левицький соціально-побутова повість-хроніка
"Хіба
ревуть воли, як ясла повні?" ("Пропаща сила") П. Мирний, І.
Білик соціально-психологічний роман (роман з народного життя)
"Мартин
Боруля" І. Карпенко-Карий трагікомедія
"Мойсей"
І. Франко філософська поема
"Гімн"
І. Франко ліричний вірш (громадянська лірика)
"Чого
являєшся мені у сні" І. Франко ліричний вірш (інтимна лірика)
"Тіні
забутих предків" М. Коцюбинський повість
"Intermezzo"
М. Коцюбинський новела
"Земля"
О. Кобилянська повість
"Лісова
пісня" Леся Українка драма-феєрія
"Сontra
spem spero" Леся Українка ліричний вірш (філософська + особиста лірика)
"Камінний
хрест" В. Стефаник психологічна новела
"Блакитна
панна" М. Вороний ліричний вірш (пейзажна лірика)
"Чари
ночі" О. Олесь романс (інтимна лірика)
"О
слово рідне, орле скутий" О. Олесь ліричний вірш (патріотична лірика)
"Ви
знаєте, як липа шелестить" П. Тичина ліричний вірш (інтимна + пейзажна
лірика)
"Арфами,
арфами" П. Тичина ліричний вірш (пейзажна лірика)
"О
панно Інно" П. Тичина ліричний вірш (інтимна лірика)
"Молюсь
і вірю" М. Рильський ліричний вірш (філософська лірика)
"Любіть
Україну" В. Сосюра ліричний вірш (патріотична лірика)
"Різдво"
Б.-І. Антонич ліричний вірш (філософська лірика)
"Момент"
В. Винниченко новела
"Я
(романтика)" М. Хвильовий новела
"Подвійне
коло" Ю. Яновський новела
"Шаланда
в морі" Ю. Яновський новела
"Місто"
В. Підмогильний урбаністичний роман
"Моя
автобіографія" Остап Вишня гумореска
"Сом"
Остап Вишня усмішка
"Мина
Мазайло" М. Куліш сатирична комедія
"Україна
в огні" О. Довженко кіноповість
"Зачарована
Десна" О. Довженко кіноповість
"Пісня
про рушник" А. Малишко пісня (особиста лірика)
"Лебеді
материнства" В. Симоненко ліричний вірш (колискова)
"Як
добре те, що смерті не боюсь я" В. Стус ліричний вірш (патріотична +
філософська лірика)
"О
земле втрачена, явись" В. Стус ліричний вірш (патріотична лірика)
"Балада
про соняшник" І. Драч модерна балада
"Стилет
чи стилос" Є. Маланюк ліричний вірш
"Маруся
Чурай" Л. Костенко роман у віршах
"Українське
альфреско" Л. Костенко ліричний вірш (філософська лірика)
"Страшні
слова, коли вони мовчать" Л. Костенко ліричний вірш (філософська +
громадянська лірика)
"Три
зозулі з поклоном" Г. Тютюнник новела
"Тигролови"
І. Багряний пригодницький роман
Цитати:
Іван Вишенський
«Наближається
до кращих взірців барокового стилю» Д. Чижевський
Григорій
Квітка-Основ’яненко
Т.Шевченко
вважав Г. Квітку- Основ’яненка засновником нової української прози.
Тарас
Шевченко
«Він
був кріпаком і став велетнем у царстві людської культурі» І. Франко
Пантелеймон
Куліш
«Куліш
– перворядна зірка в нашому письменстві, великий знавець української мови, а
притім добрий знавець язиків і літератур європейських народів» І. Франко
Марко
Вовчок
«Основоположниця
дитячої української прози»
Панас
Мирний
«Корифей
української прози»
Ольга
Кобилянська
«Гірська
львиця»
«Велика
українська письменниця, бо час нічого не заподіяв її творам, а тільки утвердив
їх в нашому народі» В. Земляк
«Пишна
троянда в саду української літератури» М. Старицький
Михайло
Коцюбинський
«Сонцепоклонник»
«Його
проза — це синтез народності і гуманізму, воістину загальнолюдського масштабу
інтереси, глибинність естетичного змісту, рівне мислення, вивершеність образів,
найяскравіші грані майстерності, завдяки чому твори Коцюбинського – це і
духовний образ, і суть буття народу, його жива історія, великі гуманістичні
уроки, мрія про будучину» П. Кононенко
Павло
Тичина
«Шукання
й шукання, праця і вимогливість, і, нарешті, вміння з безконечного плину
образів відібрати найсвіжіший, наймісткіший, наймузикальніший» О. Гончар
Володимир
Сосюра
«Глибинно-бентежний
березень та замріяно прозорий вересень» М. Стельмах
Микола
Хвильовий
«Основоположник
української прози ХХст.»
Іван
Нечуй-Левицький
«Всеобіймаюче
Око України»
Остап
Вишня
«Король
українського тиражу»
«Остап
Вишня – справжній мисливець і при тому поет полювання» М. Рильський
Андрій
Малишко
«Солов’яне
серце України»
Іван
Драч
«Сонячний поет»
Василь
Стус
«Поезія
Василя Стуса – наскрізь людська і людяна, вона повна піднесень і падінь, одчаїв
і спалахів радості, прокльонів і прощень, криків болю й скреготів зціплених
зубів, зіщулень у собі і розкривань безмежності світу» Ю. Тевельов
«Цільність
і всеохопність… патріотизму» М. Коцюбинська
Є.
Маланюк
«Імператор
залізних строф»
Немає коментарів:
Дописати коментар