середа, 28 квітня 2021 р.

ДЕЯКІ ПІДСУМКИ РОБОТИ ЩОДО ОРГАНІЗАЦІЇ ДИСТАНЦІЙНОГО НАВЧАННЯ У КРАМАТОРСЬКІЙ УКРАЇНСЬКІЙ ГІМНАЗІЇ

 


З метою забезпечення в Краматорській українській гімназії єдиних підходів до створення електронного освітнього середовища педагогічна рада схвалила використання  єдиної електронної  освітньої  платформи «Нові знання» «NZ.UA», комунікаційних онлайн сервісів та інструментів, за допомогою яких організовується освітній процес під час дистанційного навчання. У рамках таких єдиних підходів ми  користуємося  академічною свободою та  обираємо форми, методи і засоби дистанційного навчання  відповідно до кожного конкретного предмету та класу. Постійно моніторинг  якості  освіти під час дистанційного навчання дає можливість розуміти переваги і недоліки такої форми навчання, оперативно  реагувати на виклики. 

Хочу підкреслити, що дистанційне навчання не зможе повністю замінити очну форму. Дистанційна освіта  на сьогодні є рятівним елементом для того, щоб навчання було якісним. Однак вона є додатком до очної форми навчання як розширення власних можливостей набуття додаткових компетенцій.

І учні, і батьки, і педагоги відзначили позитивні тенденції в організації такого навчання, хоча , безперечно, є чимало недоліків.

Для того, щоб дистанційна освіта якісно функціонувала у Краматорській українській гімназії було здійснено низку дій щодо організації цієї ланки роботи, зокрема:

·         Здійснено  аналіз матеріально-технічних можливостей закладу щодо надання послуг на дистанції. Педагогів  гімназії було забезпечено необхідним обладненням для проведення уроків онлайн,






·         Опрацювано нормативно-правову базу;

·         Визначено механізм забезпечення здобуття повної загальної середньої освіти за дистанційною формою, а також використання технологій дистанційного навчання під час організації здобуття освіти за різними формами;

·         Організовано  навчання та інформування педагогів у розрізі даного питання;





·         Ознайомлено батьків та дітей з роботою на єдиній платформі  «Нові знання», засобом якої буде координуватися робота закладу щодо надання освітніх послуг, засобом проведення батьківських зборів, індивідуальних консультацій, повідомлень у вайбер-спільнотах, інформації на онлайн-ресурсах КУГ:

Сайт КУГ: https://kramukrgimnazia.wixsite.com/mysite

Новини КУГ https://mykug.blogspot.com

КУГ онлайн-газета:

https://kug-online.blogspot.com

·         Сформовано базу даних інструментарію  меседжерів:

·         Додався до  Zoom   Meet

·         Складено розклад уроків дистанційної освіти відповідно до санітарних норм; (Не менше 30% навчального часу має організовуватися в синхронному режимі. Тобто вчитель обов’язково має проводити онлайн-уроки, безпосередньо взаємодіяти з учнями. Надсилання завдань у вайбер та їхня перевірка – це лише один невеликий елемент асинхронного режиму дистанційного навчання) «NZ.UA»


·         Здійснювався у системі моніторинг надання якісних освітніх послуг; регулярне відстеження результатів навчання учнів, а також надання їм підтримки в освітньому процесі (опитування).

Санітарний регламент для закладів загальної середньої освіти, який набув чинності з 1 січня 2021 року, обмежував нас у  часі безперервної роботи з технічними засобами навчання, зокрема комп’ютерами, планшетами, іншими гаджетами. Водночас тривалість навчальних занять, визначена ст. 10 Закону України “Про повну загальну середню освіту", лишалася  незмінною.

Робота на дистанції під час карантину передбачала  синхронну та/або асинхронну взаємодію вчителя та учнів під час занять. У синхронному режимі вчитель та учні одночасно перебували в електронному освітньому середовищі або спілкувалися за допомогою засобів аудіо-, відеоконференції.










Ми намагалися  дотримуватися таких норм безперервної роботи з технічними засобами навчання: 

·         для учнів 1 класу – не більше 10 хвилин; 

·         для учнів 2-4 класів – не більше 15 хвилин; 

·         для учнів 5-7 класів – не більше 20 хвилин; 

·         для учнів 8-9 класів – 20-25 хвилин; 

·         для учнів 10-11 (12) класів на 1-й годині занять – до 30 хвилин, на 2-й годині занять – 20 хвилин; 

Отже, тривалість навчальних занять, визначена Законом “Про повну загальну середню освіту", зберігалася: 35 хвилин для 1 класу, 40 хвилин для 2-4 класів, 45 хвилин для 5-11 класів.

Наприклад, для учнів 5 класу час безперервної роботи з комп’ютером становить максимум 20 хвилин. Цей час вчитель  використовував для синхронної взаємодії (онлайн) – для пояснення або загального огляду матеріалу навчального заняття, практичного закріплення вивченого, застосування інтерактивних прийомів навчання, перевірки результатів навчання тощо. Решту часу навчального заняття – 25 хвилин – вчитель організовував  роботу в асинхронному режимі, тобто офлайн, без комп’ютера. Учні  виконували вправи у робочому зошиті, працювали з текстом і завданнями у підручнику, виконували творчі завдання тощо.

Санітарний регламент передбачає, що під час роботи з технічними засобами навчання обов’язковим є проведення вправ з рухової активності та гімнастики для очей.

Важливо також, що не кожне навчальне заняття обов’язково проводиться з використанням синхронного режиму взаємодії вчителя та учнів. У  нашому закладі деякі  навчальні дисципліни (основи здоровя, мистецтво, технології, фізвиховання) ми визначили як такі, що проходять лише асинхронно. Нагадаю, що відповідно до Положення про дистанційну форму здобуття повної загальної середньої освіти, не менше 30% навчального часу, передбаченого освітньою програмою, має організовуватися в синхронному режимі. Водночас рівномірність розподілу цього часу між різними навчальними предметами і доцільність чергування занять з використанням синхронного та асинхронного режимів було забезпечено  у нашому навчальному закладі.

Дистанційний формат передбачає наявність всіх притаманних очному навчанню атрибутів, таких як групові дискусії, колективне обговорення пройденого матеріалу, живе спілкування тощо. Що ми, педагоги гімназії, максимально намагалися  впроваджувати  на своїх уроках.

Хочу навести  лише деякі приклади  викладання навчальних дисциплін у гімназії під час карантину.

Історія про те, як ранкове коло перетворилося на вечірнє.

Мабуть, найважче виявилося занурюватися у навчання дистанційне молодшим школярикам та їхнім батькам. Усе почалося із занурення у світ цифрових технологій спочатку самими вчителями:  проходження комп’ютерних курсів, ознайомлення з  онлайн-платформами, опанування освітніх програм, гугл-диску, створення власного сайту на платформі-конструкторі тощо. На початку нашого шляху не  зовсім усвідомлювали, що буде далі. Прийшлося розповідати про свої цінності й труднощі, пояснювати, які нові ролі усі учасники навчально-виховного процесу мають взяти на себе, щоб стати справжніми партнерами. Поступово стрес став проходити. Ми знайшли баланс, багато чого поміняли, переробили розклад, залишили лише найважливіші предмети, змінили підходи, щоб діти могли навчатися, а батьки працювати. І сьогодні  щиро вдячні батькам за витримку і відданість своїм дітям.

Не полишили  працювати у команді, у цьому допомагали чудові ритуали для всього класу, як от вже звичне для всіх ранкове коло, яке у залежності від  часу повернення  батьків з роботи й можливості підключитися до гаджетів, перетворилося у деяких класах на вечірнє коло, коли діти ділилися своїми враженнями від прожитого дня та будували плани на майбутнє.

Ми продумували  уроки з елементами гри для початкових класів. Комбінували  невеликі теоретичні блоки з цікавими завданнями. Та як би дітям цього не хотілося — неможливо постійно використовувати інтерактив і гратися більшу частину часу. Основний навчальний матеріал  подавали, створюючи презентації в Power Point, Key Note, Сanva та демонструвати коротенькі відео. Пропонували виконувати завдання на  власних блогах, як от

https://tanyavolchenko.blogspot.com  ( Блог Волченко Тетяни Анаиоліївни)

https://nkrolivec.blogspot.com (Блог Кролівець Наталії Миколаївни)

https://olga2020kravchenko.blogspot.com (Блог Кравченко Ольги Євгенівни)

Використовували  інструменти для візуалізації

·     Онлайн-дошка
Дошка Lino. Учитель має можливість змінювати фони і кольори дошки, робити їх яскравими, щоб привернути увагу. На цю дошку педагог може завантажувати власні файли та зображення і виводити їх на екран. Дошка чудово працює для залучення дітей до дискусії. Вчитель пише на дошці запитання в режимі реального часу, а діти на віртуальних стікерах фіксують відповіді. Учні можуть одночасно відстежувати, хто що пише. А педагог розуміє, хто в цей момент активно залучений до уроку, хто друкує дуже повільно, а хто швидко висловлює думку. Також її можна застосовувати для створення ментальних карт, мозкового штурму тощо.






Ми  вчилися  утримувати увагу дітей навіть крізь екран

Це — чи не найскладніший виклик для вчителя, який запроваджує дистанційне навчання в початковій школі.

Підтримували  постійний контакт із батьками

Перед початком дистанційного навчання поспілкувались із кожною родиною й дізналися, чи мають вони можливість забезпечити дитині цей формат. Якщо  були виявлені діти, які не зможуть відвідувати онлайн-уроки, ми  продумували  інший формат завдань для них.

Знаходили  спільну мову з «хитрунчиками» та онлайн-прогульниками, хоча таких було небагато. Ці питання  вирішували тет-а-тет.

А ще кожного дня виконували (і перевіряли!) десятки завдань, створювали навчальний контент принаймні у 2-3 різних форматах, підтримували зв’язок з колегами та зовнішнім світом.

Отже, дистанційне навчання проводилися  на платформі Meet та Zoom, домашні завдання і посилання для перегляду необхідного відео учні отримували  на платформі Нові знання. Зворотній зв'язок з учнями і батьками здійснювався за допомогою Viber (надсилаються домашні роботи, проводяться індивідуальні онлайн консультації для батьків і учнів)

А ще, дійшли до висновку, що, незважаючи на всі чудові інструменти і безмежні можливості дистанційного навчання, потреба ходити до гімназії  посилилася. Ми скучили за навчанням у рідному класі . Дітям не вистачає шкільної атмосфери.

 

Викладання англійської мови в умовах дистанційного навчання.

Учителі іноземної мови Краматорської української гімназії застосовували   різноманітні інструменти для організації дистанційного навчання. Для проведення онлайн уроків  використовували як платформу Zoom , так і Meet, завдяки яким демонстрували презентації, відео, схеми, флешкартки на екрані комп’ютера та, водночас, відстежували  їх активність на уроці.

Для більш результативного проведення онлайн конференцій більшість педагогів створювали презентації, які наочно демонструють навчальний матеріал. Цей вид роботи мотивує учнів до активної співпраці та підвищує інтерес до предмету.

Для асинхронної взаємодії з учнями  використовувалася інтерактивна дошка Padlet, яка  дозволяє розміщувати на одній сторінці різноманітну інформацію: малюнки, фотографії, нотатки, аудіофайли, відеоролики. Яскравим прикладом демонстрації роботи в Padlet є участь  учнів 4(8)-А класу у віртуальному проекті за темою  “Кіно, як жанр мистецтва”. (Учитель Єрмоліна Ганна Михайлівна) Діти отримали завдання розмістити на інтерактивній дошці власні висловлювання та рекомендації щодо перегляду фільмів, які привернули їхню увагу. Така форма роботи дає можливість взаємодіяти, спілкуватися у віртуальному середовищі, коментуючи повідомлення інших та оцінюючи їхні думки вподобайками. 






За допомогою сервісу Quizlet  створюються  інтерактивні тематичні картки, які допомагають учням самостійно відпрацьовувати лексику, користуючись функцією прослуховування слів та режимами для заучування.

Окрім цього, під час самостійного опрацьовування навчального матеріалу  підручника  учням надається можливість використовувати аудіофайли з метою удосконалення техніки читання.

Щодо організації зворотнього зв’язку з учнями,  перевагу  надавалося  сервісу Kahoot, завдяки якому можна ефективно провести тестування, оскільки темп виконання тестів регулює сам вчитель шляхом введення часової межі для кожного питання. Таким чином, оцінювання знань має більш об’єктивний характер.

 

Сучасний формат викладання  української мови та літератури.

Дистанційний формат викладання мови та літератури передбачає наявність всіх притаманних очному навчанню атрибутів, таких як групові дискусії, колективне обговорення пройденого матеріалу, живе спілкування тощо. Для забезпечення повноцінного освітнього навчального процесу на відстані, окрім технічного інструментарію, вчителям-філологам необхідно володіти низкою професійних та особистих компетентностей, які дозволять зацікавити, організувати учнів на початковому етапі та втримати їхню увагу аж до завершального.Втім, цього також недостатньо: в умовах дистанційного навчання стрімко зросла роль батьків, оскільки від дітей, особливо молодшого віку, важко вимагати абсолютної дисципліни та концентрації. Під час карантину вчителі заохочували батьків допомагати учням.

Працюючи на дистанції,  філологи гімназії використовували  такі платформи:

Середовище Classroom, воно зручне тим, що можна створювати онлайн класи, у яких розміщується домашнє завдання, завантажувати навчальні відео, створювати робочі та контрольні тести,  виставляти оцінки за виконану учнем роботу. Фіксуються дати надсилання кожної діяльності, оцінки зберігаються, та їх можна передивитись, виправити, тобто є можливість спостерігати за успішністю учнів. Учні можуть бачити тільки власні результати.

Також Classroom допомагає створювати інтерактивні заняття.

Додаток Classroom для зручності можна завантажити на телефон, щоб будь-де мати можливість  учням відстежувати завдання та отримані оцінки, а вчителям - вчасність і якість виконання робіт. У мобільному пристрої виконану роботу можна коментувати, а також за допомогою інструменту « редагування» підкреслювати помилки та виправляти їх. Наприклад, уроки з  української мови Якушенко Галини Леонідівни та Міщенко Наталії Анатоліївни.





Платформа Classtime зручна тим, що на ній є бібліотека ресурсів, на основі них можна створювати сесії, під час яких перевіряти знання учнів. Можна створювати завдання та запитання самостійно, додаючи до них графіку, формули тощо.

На допомогу вчителям-філологам приходить й  освітній проект « На урок, в якому  міститься  багато тестів на різні теми, де можна створювати також і власні тести. Зручно проводити тестування на уроці, виставивши певний час.

Усі педагоги використовують  презентації, які створюють самостійно до кожного уроку.

 

Як продуктивно організовано  навчання математики під час вимушеного карантину

Більшість вчителів природничо-математичних дисциплін Краматорської української гімназії  шукають власний стиль проведення уроку на дистанційції. Але для цього потрібна постійна самоосвіта, самовдосконалення, творчий розвиток. У цьому педагогам допомагають онлайн - конференції, вебінари, семінари, тощо. Інтерактивні вправи, тригери, адаптовані під дистанційний формат версії методів для індивідуальної та командної роботи, співпраця з учнями та батьками на якісно новому рівні. Алгоритм роботи вчителів математики гімназії: 

1.Вибір сервісів, що допоможуть викласти програмний матеріал

Це може бути одна платформа (EdEra, GIOS, LearningApps) або кілька, які вчителі  комбінують (YouTube + тестова оболонка).

2. Планування роботи з учнями. Повідомлення та узгодження правил спілкування з дітьми, зворотнього звязку.

3. Урізноманітнення форм роботи

Щоб викладення матеріалу не було одноманітним  педагоги  пропонують ознайомитися з новим матеріалом наперед. Іноді – викладали нову тему самостійно. Іноді – пропонували спершу виконати тест, щоб мотивувати вивчення теми. (Наприклад, на GIOS є вхідне тестування, в якому містяться типові завдання, що трапляються на контрольній. Такі завдання показують учням, які вправи вони навчаться розв’язувати, опанувавши тему.) Також важливо надавати можливість дітям запропонувати власне рішення питання та відстояти власне бачення. Так, наприклад, можна бачити цей процес на уроках математики Кучеренко Ольги Юріївни


4. Підсилення мотивації учнів

Поза колективом учні менше вмотивовані навчатися. Тож вчителі намагаються  створювати додаткові стимули для роботи у спільноті. Наприклад, пропонують цікаві завдання, фабула яких стосується буденного життя учнів, додають елементи гри чи змагання, використовують ребуси, кросворди тощо. Як , наприклад, робить Ільченко Ірина Іванівна, учитель математики






5. Забезпечення систематизації пройденого

Усі матеріали для навчання мають бути в одному місці, у нашому випадку на платформі Нові знання сконцентровано завдання, посилання на додаткову інформацію щодо вивченого матеріалу, посилання на статті чи гугл-презентації, з якими педагог хоче ознайомити учнів.

За допомогою дистанційного навчання можна зробити навчання більш інтенсивним та індивідуалізовані і, крім того, сприяти формуванню ключових компетентностей учнів. Головне – правильно його організувати і пам’ятати, що за такого типу навчання вчитель не стає менш активним, просто змінюється його роль.

Ймовірно, після вимушеного карантину все частіше у традиційне навчання будуть додаватися елементи дистанційного. Тож доцільно разом з учнями вчитися працювати по-новому.

Отже,  це лише маленька часточка тієї клопіткої щоденної роботи, яку кожного дня виконує  педагогічний колектив гімназії. Не можна поряд з досягненнями сказати і про те, що декому важко було перебудувати стиль та форму викладання, але беззаперечним є той факт, що більшість вчителів гімназії приклали максимум зусиль для того, щоб  опанувати новий  освітній простір.

Вкотре хочу подякувати колегам. Також вдячна батькам за співпрацю та всебічну підтримку освітнього процесу в умовах карантинних обмежень.

 

 

Матеріал узагальнила Сезько Тетяна Анатоліївна, заступник директора з навчально-виховної роботи КУГ.

У стаття використано фото  та звіти учителів  початкових класів  Алексашової Н.В., Козирєвої О.Б., Кравченко О.Є., Волченко Т.А., Кролівець Н.М.,Попової О.В., учителів-філологів Міщенко Н.А., Якушенко Г.Л., матеріал учителів математики узагальнила Ільченко І.І., учителів іноземної мови- Єрмоліна Г.М.

Немає коментарів:

Дописати коментар